• +48 502 21 31 22

Światowy Dzień Pszczół. Jak dbać o ich populację?

Jednym z najważniejszych działań dla ochrony pszczół jest unikanie niewłaściwego stosowania pestycydów oraz nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach ich lotu.

Światowy Dzień Pszczół. Jak dbać o ich populację?

20 maja co roku od 2018 r. obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. To okazja do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności, a także pretekst do zastanowienia się, co można zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów. Dzień ten został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii.

Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin wywołujące ich zatrucie.

Dlaczego ochrona pszczół jest tak ważna? W czasie zbiorów świadczą one jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem ludzi i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych jak np. bawełna czy len. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Jednym z najważniejszych działań dla ich ochrony jest unikanie niewłaściwego stosowania pestycydów oraz nieużywanie środków ochrony roślin w godzinach lotu pszczół. Jednak przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy. Najprostsze sposoby ich ochrony to: goszczenie ich w swoim ogrodzie, dbanie o środowisko naturalne, pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę, sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia, niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje oraz ustawianie dla nich, szczególnie w słoneczne dni, miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka