• +48 502 21 31 22

Urzędnicy będą kontrolować domy Polaków? GUNB dementuje

Dane dotyczące efektywności energetycznej będą zbierane przy okazji dobrowolnej, zaplanowanej i zamówionej przez obywatela inwentaryzacji budynku.

Urzędnicy będą kontrolować domy Polaków? GUNB dementuje

Pojawiły się informacje, że w całej Polsce urzędnicy będą kontrolować domy i sprawdzać, jaki jest ich stan techniczny oraz czym są ogrzewane. Jak będzie w rzeczywistości?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał, że w drugiej połowie roku ma zostać wdrożony kolejny etap rozwoju Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Na bazę CEEB składają się deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i źródłach spalania paliw, złożone przez właścicieli budynków i zarządców nieruchomości. Baza jest budowana w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

Kolejnym etapem rozwoju bazy CEEB w ramach projektu ZONE będzie inwentaryzacja budynków. Jak przekazała Joanna Niedźwiecka z GUNB ten etap zostanie wdrożony w drugiej połowie 2023 r. – Obywatel będzie mógł zamówić przegląd przewodów kominowych, inwentaryzację budynku, w wyniku której otrzyma tzw. uproszczony audyt energetyczny. Wynik audytu ułatwi podjęcie decyzji o ewentualnej potrzebie polepszenia efektywności energetycznej budynku – poinformowała. Dodała, że inwentaryzację będzie mógł przeprowadzić kominiarz przy okazji przeglądu przewodów kominowych, ale będzie ją również można zamówić w dowolnie wybranym momencie. Dane zostaną zapisane w CEEB i będą podstawą przy ewentualnym ubieganiu się o dofinansowanie termomodernizacji lub wymiany źródła ciepła budynku.

GUNB zdementował pojawiające się w mediach publikacje dotyczące masowych kontroli domów, które według doniesień mają ruszyć w najbliższych tygodniach. – Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że do domów obywateli nie wejdą żadne kontrole, tak jak sugerują publikacje. Dane dotyczące efektywności energetycznej będą agregowane przy okazji dobrowolnej, zaplanowanej i zamówionej przez obywatela inwentaryzacji budynku, którą wykonywać będą mogły uprawnione do tego podmioty – zaznaczono.

Jak wyjaśnia GUNB, projekt ZONE dostarczy optymalnych danych, które pozwolą oszacować stan powietrza w Polsce. To umożliwi wdrożenie w całym kraju kompleksowych rozwiązań proekologicznych oraz kształtowanie krótko i długofalowej polityki niskoemisyjnej. – Dzięki CEEB olbrzymi wpływ na czystość powietrza w Polsce będą mieli obywatele, którzy otrzymają możliwość skorzystania z dedykowanych im e-usług. E-usługi pozwolą obywatelowi zamówić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej inwentaryzację lub przegląd przewodów kominowych. E-usługi dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej oraz przedsiębiorcom – kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi – wskazano.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka