• +48 502 21 31 22

Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Można głosować na obiety z regionu

Dawna wozownia przy Ruinach Zamku w Tworkowie, Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, miejski żłobek "Serduszko" w Radlinie i sala koncertowa PSM w Jastrzębiu-Zdroju znalazły się w plebiscycie na najlepsze modernizacje w Polsce.

Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Można głosować na obiety z regionu

Rozpoczęło się głosowanie internautów w Ogólnopolskim Konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". W tegorocznej edycji można głosować na cztery obiekty z regionu: rewitalizację budynku dawnej wozowni przy Ruinach Zamku w Tworkowie, rewitalizację Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, miejski żłobek "Serduszko" w Radlinie oraz budowę Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju. Plebiscyt odbywa się na stronie www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/3413/plebiscite/stage-1.

Wozownia stanowi element Ruin Zamku w Tworkowie. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI w. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha. W 1931 r. wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek, dzieła zniszczenia dokonały działania wojenne podczas II Wojny Światowej. Od tego czasu zachowany w formie ruiny obiekt, ulegał stałej degradacji i niszczeniu, zaniedbany przez właścicieli powojennych. W 2003 r. właścicielem ruin została Gmina Krzyżanowice i od tego czasu prowadzone są prace konserwatorskie oraz prace porządkowe i pielęgnacyjne zieleni parkowej. Obiekt oficjalnie udostępniono latem 2020 r. Następnie kompleksowo zaaranżowano pomieszczenia dawnej wozowni na cele społeczne i kulturalno-widowiskowe oraz wydzielono w skrzydle północno-wschodnim pomieszczenia higieniczno-sanitarne i pomocnicze dla obsługi funkcji kulturalnej obiektu. Dziś pałacowa wozownia to miejsce organizacji koncertów, spotkań integracyjnych, wydarzeń kulturalnych oraz kiermaszy.

Pałac Dietrichsteinów to jedna z najstarszych, klasycystycznych budowli w Polsce. Dziś znajduje się w nim Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. To w tym miejscu można zobaczyć wystawy dotyczące historii ziemi wodzisławskiej i miasta, sale wystaw czasowych oraz wystawę interaktywną SOWA, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W obiekcie znajdują się również przestrzenie do organizacji spotkań, wydarzeń i koncertów. Decyzję o budowie pałacu podjął Guidobald von Dietrichstein, ponieważ dotychczasowy zamek wodzisławskim był w bardzo złym stanie, a być może nawet w ruinie. W 1945 r. pałac, tak jak i większość wodzisławskich budynków, został zniszczony. Jednak już rok później miejskie urzędy wróciły do odremontowanego pałacu. W 2018 r. rozpoczęła się gruntowna modernizacja wodzisławskiej, klasycystycznej perły architektury, która zakończyła się latem 2022 r. W ramach projektu zostały przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczyniły się do realizacji celu głównego projektu, jakim było zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim Muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności Wodzisławia Śląskiego.

Modernizacja żłobka w Radlinie polegała na rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku, zabytkowego śląskiego "familoka", na potrzeby nowoczesnego żłobka, wraz z zagospodarowaniem terenu. Budynek, pochodzący z przełomu XIX i XX w., przez lata nieużytkowany, przeszedł w 2022 r. gruntowną metamorfozę, tak aby mógł pełnić rolę nowoczesnego żłobka. Obiekt został nadbudowany o jedną kondygnację, poddany kompleksowej termomodernizacji oraz dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Od strony północnej zyskał nowoczesną, przeszkloną windę. W ramach modernizacji utworzono także szatnię dla dzieci oraz wózkownię. Nowoczesne sale dla dzieci wyposażone są w przewijaki, szafy na pościel oraz łóżeczka. W ramach modernizacji powstał także plac zabaw z elementami małej architektury oraz parking z zadaszeniem z ogniw fotowoltaicznych.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju została powołana w 1990 r. z inicjatywy Stanisława Śmietany. Decyzją Rady Miasta szkole przyznano wówczas zabytkowy budynek willi Józefa Witczaka z dobudowanym dotychczasowym Domem Partii. Rozbudowa szkoły nastąpiła w 1995 r. W latach 2016-2021 PSM realizowała projekt pn. „Rozbudowa budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu”. Inwestycja objęła budowę sali koncertowej z łącznikiem wraz z infrastrukturą wewnętrzną oraz zagospodarowaniem terenu w formie placu wejściowego oraz skweru. Nowy budynek składa się z trzech podstawowych stref: sali koncertowej dla 360 osób, przestrzeni foyer oraz zaplecza dla artystów i pomieszczeń sanitarno-technicznych. W ramach projektu zakupione zostało także wyposażenie budynku, jak również elementy elektroakustyki m.in. głośniki czy oświetlenie sceny. Sala koncertowa zapewni uczniom i pedagogom nowoczesną oraz komfortową przestrzeń do pracy i nauki, tworząc doskonałe warunki do koncertów symfonicznych, kameralnych oraz solowych.

fot. Modernizacja Roku & Budowa XXI w., Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka