• +48 502 21 31 22

Podwyżki i premie jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu

Wśród kwestii będących głównymi czynnikami niezadowolenia z obecnego wynagrodzenia badani najczęściej wymieniają świadomość wzrostu inflacji przy braku wzrostu wynagrodzenia.

Podwyżki i premie jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu

Ze swoich zarobków zadowolona jest tylko ponad 1/3 Polaków, a 3/4 pytanych uważa, że wynagrodzenie wystarcza im na mniej niż rok temu. Głównym powodem niezadowolenia jest wzrost inflacji przy braku wzrostu pensji, a także brak możliwości oszczędzania. Dla wielu pracowników rozwiązaniem problemu jest zmiana pracodawcy.

Zadowolonych z poziomu swoich zarobków jest 39% Polaków posiadających pracę, przy czym odpowiedź "zdecydowanie zadowolony" wskazało tylko 5% respondentów. Mimo że 6 na 10 osób badanych w ciągu ostatniego roku otrzymała podwyżkę, to wciąż 74% respondentów wskazuje, że pensja wystarcza im na mniej niż rok temu. Równocześnie 49% Polaków zauważa, że negatywny wpływ inflacji na wartość nabywczą ich wynagrodzenia w 2023 r. się zmniejszył. Wynika tak z badania portalu Pracuj.pl, który zapytał 1470 osób w wieku 18-65 lat o to, jak na ich sytuację finansową wpływa inflacja. 

Wśród kwestii będących głównymi czynnikami niezadowolenia z obecnego wynagrodzenia badani najczęściej wymieniają świadomość wzrostu inflacji przy braku wzrostu wynagrodzenia – wskazało tak 64% z nich. Ponadto 49% osób odpowiedziało, że nie ma wystarczających pieniędzy, by odkładać na przyszłość. A aż 30% pytanych Polaków wskazuje, że ich aktualne wynagrodzenie nie zapewnia wystarczających środków na codzienne życie. Ponadto 25% pracowników deklaruje, że zwiększa się liczba i zakres ich obowiązków zawodowych przy utrzymaniu wynagrodzenia na tym samym poziomie, a 26%, że nie dysponuje środkami pozwalającymi na rozwijanie swoich pasji czy ambicji.

8 na 10 respondentów deklaruje, że ze względu na poziom inflacji bardziej zwracają uwagę na swoje wydatki oraz wynagrodzenie. 47% przyznaje, że przez nią są bardziej skłonni do zmiany pracy niż w zeszłym roku. Ponadto w ciągu ostatnich 12 miesięcy z uwagi na inflację o podwyżkę starała się co druga badana osoba. 56% osób deklaruje takie starania na przestrzeni ostatniego roku niezależnie od inflacji. Ponad 1/3 badanych wskazuje, że otrzymała podwyżkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a 26% – że w ciągu ostatniego roku. Co dziesiąta osoba ostatnią podwyżkę otrzymała ponad 3 lata temu, a 1 na 10 osób nie dostała jej nigdy. Znaczna większość badanych, 72%, jako powód swoich starań o wzrost wynagrodzenia podaje rosnące koszty życia w związku z inflacją.

Ponad 8 na 10 badanych uważa, że wynagrodzenie powinno rosnąć proporcjonalnie do inflacji. – Podwyżki, premie i benefity finansowe jeszcze mocnej zyskują na znaczeniu. Tak zwana podwyżka inflacyjna zdecydowanie zachęca do aplikowania na oferty pracodawców, którzy ją oferują. Taką chęć deklaruje aż 76% respondentów. Z badań wynika, że wielu z nas brakuje pieniędzy na zaspokajanie często podstawowych potrzeb. Naturalne jest, że szansa na wzrost wynagrodzenia proporcjonalny do wzrostu inflacji jest niezwykle atrakcyjna w oczach kandydatów – podkreśla Małgorzata Skonieczna z Pracuj.pl.

Niemal połowa Polaków deklaruje, że ich obecne zarobki nie gwarantują im poczucia bezpieczeństwa, a najbardziej dotkliwie problem ten dotyka najstarszych uczestników rynku pracy. Ponadto zaledwie 17% badanych wskazuje, że ich wynagrodzenie wzrosło w sposób, który rekompensuje inflację. Na wzrost wynagrodzenia rekompensujący inflację częściej mogły liczyć młodsze pokolenia. – Mimo że różnice pomiędzy grupami nie są duże, to widać, że najmłodsze pokolenie na rynku pracy w najmniejszym stopniu odczuwa negatywny wpływ inflacji na swoje wynagrodzenie. To u tej grupy wiekowej zarobki częściej wzrastają wraz z inflacją niż u innych przedstawicieli rynku. Oczywiście możemy założyć, że wynagrodzenie w pierwszych latach pracy jest bardziej elastyczne i wychodząc z niższego pułapu, może szybciej rosnąć. Obserwując rynek, widzimy jednak, że mamy do czynienia z formowaniem się nowej generacji pracowników. Młodzi pracownicy wiedzą, czego chcą i nie boją się prosić o swoje. Niestety przyszło im stawiać pierwsze kroki w niestabilnym środowisku – wskazuje Małgorzata Skonieczna.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka