• +48 502 21 31 22

Uroczysty Senat Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Po raz pierwszy w historii uczelni przyjęto „Regulamin ceremoniału akademickiego” – dokument określający tradycje i zwyczaje akademickie oraz promujący szacunek do symboli i insygniów ANS w Raciborzu.

Uroczysty Senat Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu

Podczas uroczystego posiedzenia senatu Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, które odbyło się 23 marca, w obecności przedstawicieli rady uczelni oraz zaproszonych gości przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy na Akademię Nauk Stosowanych.

Uroczysty senat otworzyło oficjalne wystąpienie rektora dra Pawła Strózika. W swojej prezentacji „W drodze do akademii” opowiedział on o procesie transformacji z poprzedniej nazwy na nową, podkreślając współdziałanie wszystkich organów uczelni. Podkreślił, że to nie tylko zmiana kosmetyczna, ale również jakościowa. – Warunkiem rozpoczęcia procesu zmiany nazwy było spełnienie konkretnych kryteriów kwantytatywnych i kwalitatywnych, w tym brak negatywnej oceny programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia spełnia wszystkie kryteria, dlatego mogliśmy wszcząć działania formalne – dr Paweł Strózik.

W porządku obrad znalazło się m.in. głosowanie nad dokumentami wprowadzonymi w Alma Mater Ratiboriensis. Po raz pierwszy w historii uczelni przyjęto „Regulamin ceremoniału akademickiego” – dokument określający tradycje i zwyczaje akademickie oraz promujący szacunek do symboli i insygniów ANS w Raciborzu. Regulamin zawiera m.in. protokoły przebiegu uroczystości uczelnianych (inauguracja roku akademickiego, immatrykulacja studentów, promocja absolwentów), opisy insygniów i strojów akademickich oraz prezentację nowego sztandaru. Podczas uroczystości przedstawiono sztandar i omówiono jego symbolikę.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu. Główna strona sztandaru jest biała. Na białym tle umieszczone jest godło Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu. Rewers jest biało-czerwony, a w centrum umieszczony jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Tarcza otoczona jest złotym obramowaniem. Płat sztandaru przymocowany jest do drzewca z jasnego drewna zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie.

W ramach zwyczajnych procedur przyjęto „Księgę identyfikacji wizualnej” zawierającą nowe godło i logotyp, „Regulamin pracy Senatu” i uaktualnioną wersję „Regulaminu studiów”. Zaprezentowano także nowy wzór dyplomu ukończenia studiów. Forma logo to otwarte koło – sygnet, którego elementy są ułożone w nieregularne pierścienie, dając wrażenie ruchu. Symbolizuje to stały rozwój uczelni oraz dynamikę jej działań. Kolory również posiadają znaczenie: kolor niebieski symbolizuje otwartość, inteligencję, szerokie spojrzenie, odcienie szarości kojarzone są z nowoczesnością, innowacyjnością i profesjonalizmem, a kolor biały to symbol początku, czystej karty i otwartości – stanowi odzwierciedlenie pustej przestrzeni, którą można wypełnić, a zatem pobudza kreatywność i wyobraźnię.

– Społeczność uczelni mocno utożsamia się z dotychczasowym znakiem oraz przypisanymi do niego barwami. Postanowiliśmy o pozostawieniu tego symbolu, ponieważ dobrze oddaje obraz uczelni – ukazując cele i wartości, do których akademia dąży i którym hołduje. Podkreśla chęć ciągłego rozwoju, kreatywność, innowacyjność, poszerzanie wiedzy i kulturowej świadomości. Wskazuje na zróżnicowaną ofertę edukacyjną i otwartość na współpracę nie tylko w subregionie raciborskim, ale również na terenach ościennych – dodał dr Paweł Strózik.

Przyjęte symbole i ceremoniały to nie jedyne elementy społeczności ANS w Raciborzu. Od kilku lat wspólnie obchodzony jest listopadowy Dzień Studenta czy święto upamiętnienia założenia uczelni w Raciborzu, które przypada na drugi tydzień marca.

fot. Gabriela Habrom-Rokosz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

825_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-3.jpg
124_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-6-1.jpg
135_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-13.jpg
87_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-9.jpg
90_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-17.jpg
263_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-20.jpg
540_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-22.jpg
610_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-23.jpg
508_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-24.jpg
717_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-25.jpg
250_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-26.jpg
320_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-28.jpg
899_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-31.jpg
877_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-34.jpg
89_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-36.jpg
790_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-37.jpg
266_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-39.jpg
484_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-41.jpg
486_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-45.jpg
659_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-48.jpg
903_fot.Gabriela-Habrom-Rokosz-57.jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka