• +48 502 21 31 22

28% mieszkanek UE pracuje na niepełny etat, w Polsce jest to 8%

Krajem, gdzie sytuacja kobiet i mężczyzn pod tym względem różniła się najbardziej, jest Holandia. Na niepełny etat pracowało 63% pań i 24% panów.

28% mieszkanek UE pracuje na niepełny etat, w Polsce jest to 8%

Ponad 1/4 mieszkanek Unii Europejskiej pracuje na część etatu, mężczyźni są zatrudnieni w takiej formie dużo rzadziej.

Jak wynika z danych Eurostatu, średnio w Unii Europejskiej na niepełny etat pracuje mniej niż co dziesiąty mężczyzna. W III kwartale 2022 r. spośród wszystkich zatrudnionych w UE w wieku od 15 do 64 lat na część etatu pracowało 8% mężczyzn. Dla kobiet ten wskaźnik był znacząco wyższy – na niepełny etat pracowało 28% wszystkich pracujących mieszkanek UE w wieku 15-64 lat. Różnica pomiędzy częstością pracy na część etatu u kobiet i mężczyzn była jeszcze większa w poszczególnych państwach. 

Krajem, gdzie sytuacja kobiet i mężczyzn pod tym względem różniła się najbardziej, jest Holandia. Tam różnica wyniosła 39 p.p. – na niepełny etat pracowało 63% pań i 24% panów. W Niemczech na niepełny etat zatrudniona była prawie połowa pracownic, w przypadku mężczyzn na część etatu pracował jedynie co dziesiąty zatrudniony. Różnica wyniosła więc 37 p.p.

Wynik dla Polski, podobnie jak w przypadku innych krajów tego regionu, odstaje od unijnej średniej. Różnica pomiędzy tym, ile kobiet i ilu mężczyzn pracowało na część etatu, była w Polsce dużo mniejsza i wynosiła 5 p.p. W niepełnym wymiarze godzin pracowało ok. 8% Polek i ok. 3% Polaków. 

Spośród wszystkich państw praktycznie nie było różnicy w częstości zatrudnienia na niepełny etat w Bułgarii. Rumunia z kolei to jedyny kraj w zestawieniu, gdzie na niepełny etat częściej pracowali mężczyźni (4%) niż kobiety (3%). 

A jak wyglądają różnice w zatrudnianiu kobiet i mężczyzn na część etatu w poszczególnych zawodach? Największa dysproporcja pojawiła się wśród grupy zawodów określonych jako “prace podstawowe". Ta grupa obejmuje np. sprzątanie czy pomoc kuchenną. 48% kobiet wykonujących takie prace była zatrudniona na niepełny etat, a w przypadku mężczyzn ten wskaźnik wynosił 19%. Z kolei najmniejsze różnice, jeśli chodzi o udział pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn, odnotowano w zawodach kierowniczych (10% kobiet i 3% mężczyzn) oraz w przypadku operatorów maszyn i urządzeń (13% kobiet vs 5% mężczyzn).

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka