• +48 502 21 31 22

Połowa polskich pracowników ma problem z otyłością

Prawie 70% pracowników, pomimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących rekomendowanej aktywności fizycznej.

Połowa polskich pracowników ma problem z otyłością

Co drugiego pracownika w Polsce dotyka problem otyłości. Statystyki wskazują też na zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi czy nieprawidłowe ciśnienie tętnicze.

Z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia” opracowanego przez Medicover wynika, że ponad połowa pracowników ma jeden lub więcej z czynników ryzyka prowadzących do problemów zdrowotnych w przyszłości, takich jak nadwaga, zbyt wysoki poziom cholesterolu czy cukru we krwi, nadciśnienie. Aktualnie co drugi przebadany pracownik jest otyły. Brak regularnej aktywności fizycznej, jak również siedzący tryb życia, powodują, że liczba osób z nadwagą i otyłością rośnie, a pracownicy trafiają na zwolnienia lekarskie głównie z powodu chorób układu ruchu, skarżą się na bóle pleców i ogólne zmęczenie, a w dłuższej perspektywie narażają się na rozwój tzw. chorób cywilizacyjnych.

Ponadto prawie 70% pracowników, pomimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących rekomendowanej aktywności fizycznej. Co trzeci badany przez Medicover przyznaje, że na sport nie ma czasu lub chęci, lub nie widzi potrzeby jego uprawiania. – Zdaniem większości pracowników w największym stopniu na utrzymanie zdrowego stylu życia wpływa zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu. Tymczasem należy do tego dodać obowiązkową regularną aktywność fizyczną. Sport to metoda na zdrowsze i dłuższe życie – tłumaczy Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych w Medicover w Polsce.

To, jak mogą wyglądać pracownicy po 25 latach pracy zdalnej, pokazała na wizualizacjach brytyjska platforma pośredniczenia pracy DirectlyApply. Postać ta ma podkrążone oczy, otyłość, mocno zaokrąglone plecy, resztki włosów na głowie oraz wygiętą w łuk tzw. "technologiczną" szyję. Eksperci przestrzegają, że konsekwencjami zdrowotnymi takiego trybu życia mogą być cukrzyca, miażdżyca, problemy z sercem czy oddechem, nie mówiąc już o problemach z poruszaniem się.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka