• +48 502 21 31 22

Jakie źródło ogrzewania jest najbardziej opłacalne? Pomoże kalkulator PAS

Największy wpływ na koszt ogrzewania domu ma standard ocieplenia, a więc izolacja ścian, dachów, jakość okien i drzwi.

Jakie źródło ogrzewania jest najbardziej opłacalne? Pomoże kalkulator PAS

Na wysokość rachunków za ogrzewanie wpływa źródło ogrzewania i standard ocieplenia budynku. Polski Alarm Smogowy przygotował prosty kalkulator pozwalający ocenić roczny koszt ogrzewania domu jednorodzinnego. Wystarczy podać metraż, liczbę mieszkańców i zakres ocieplenia.

Kalkulator kosztów ogrzewania domu i wody uwzględnia nie tylko stan ocieplenia budynku, ale również bierze pod uwagę aktualnie obowiązujące ceny węgla, gazu czy prądu. W ten sposób można ocenić, jaki typ ogrzewania domu jest najkorzystniejszy finansowo dla konkretnego gospodarstwa domowego. Ceny nośników energetycznych będą aktualizowane co trzy miesiące, najnowsza wersja pochodzi ze stycznia 2023 r. W kalkulatorze można również uwzględnić dopłaty do paliw – węgla, pelletu czy energii elektrycznej.

– To proste narzędzie, które w obrazowy sposób pokaże nam, które źródło ogrzewania będzie dla naszego metrażu najbardziej opłacalne. By uzyskać odpowiedź, nie potrzebujemy skomplikowanych danych. Wystarczą trzy podstawowe informacje na temat naszego domu. Oczywiście mogą z niego korzystać jedynie osoby posiadające domy jednorodzinne, bo jak wiadomo, w blokach to źródło ciepła jest wspólne i nie zależy od nas – tłumaczy Piotr Sergiej z PAS.

Największy wpływ na koszt ogrzewania domu ma standard ocieplenia, a więc izolacja ścian, dachów, jakość okien i drzwi. Przykładowo dla typowego domu (150 m², rodzina czteroosobowa) słabo ocieplonego (zużycie energii cieplnej na poziomie 170 kWh/rok/m²) roczny koszt ogrzewania gazem to ok. 10 400 zł. Dla domu ocieplonego w standardowym zakresie (80 kWh/rok/m²) cena spada do 5700 zł. Dla domu o bardzo wysokim standardzie energetycznym (15 kWh/rok/m²) to już tylko 1987 zł rocznie. Okazuje się też, że pozaklasowe kotły na węgiel i drewno pozostają jedną z najdroższych metod ogrzewania, szczególnie w przypadku słabo ocieplonych domów. Najtańsze w użytkowaniu są pompy ciepła przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

– Kalkulator powstał w odpowiedzi na bardzo dynamiczną sytuację na rynku paliw i energii. Chcemy, żeby dzięki niemu ludzie mogli w prosty sposób porównać koszty ogrzewania różnymi nośnikami. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wielu właścicieli domów stoi przed decyzją, na jakie urządzenie grzewcze wymienić dotychczas używanego “kopciucha" – komentuje Anna Dworakowska z PAS. - Jak wiemy, program "Czyste Powietrze" umożliwia wzięcie dotacji na zakup m.in. pomp ciepła, kotłów gazowych czy pelletowych. Dzięki kalkulatorowi będzie można porównać koszty eksploatacyjne biorąc pod uwagę aktualne ceny paliw i energii – dodaje.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka