• +48 502 21 31 22

1/4 pracowników tymczasowych z Ukrainy chce po wojnie zostać w Polsce

Pracownicy z Ukrainy zapytani o plany na najbliższe miesiące najczęściej odpowiadali, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie.

1/4 pracowników tymczasowych z Ukrainy chce po wojnie zostać w Polsce

49% pracowników tymczasowych z Ukrainy chce wrócić po zakończeniu wojny do swojej ojczyzny. 26% wskazało, że jeszcze nie podjęło decyzji w tym temacie, a 25% odpowiedziało, że nie planuje powrotu.

– Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt, tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać – ocenia Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Według najnowszego raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” obywatele Ukrainy cenią sobie bezpieczeństwo, jakie znaleźli w Polsce (45%). 22% pracowników tymczasowych wskazało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż Ukraina, 35% nie podjęło jeszcze decyzji w tym temacie, a 44% nie zakłada wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina. W grupie osób zdecydowanych na wyjazd z Polski do innego kraju 3/4 badanych wskazało Niemcy.

O tym, że wielu obywateli Ukrainy zadomowiło się w Polsce, świadczą też ich plany na najbliższe miesiące, jak nauka języka polskiego czy chęć sprowadzenia do Polski pozostałych członków rodziny. – Nasi pracownicy tymczasowi zapytani o plany na najbliższe miesiące najczęściej odpowiadali, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie – 43% głosów. Wśród kolejnych najpopularniejszych odpowiedzi znalazły się nauka języka polskiego, znalezienie samodzielnego mieszkania i sprowadzenia do Polski najbliższej rodziny. Można więc przypuszczać, że obywatele Ukrainy czują się w Polsce coraz pewniej i będą chcieli związać się z naszym krajem na dłużej – mówi Tomasz Dudek.

Zatrudnienie Ukraińców w polskich firmach systematycznie rośnie. Jak wynika z raportu „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, obecnie 42% przedsiębiorców przyznaje, że zatrudnia pracowników ze wschodu. To o 8 pkt. proc. więcej w porównaniu z lutym 2022 r. i 14 pkt. proc. więcej niż w zeszłorocznej edycji badania.

Czytaj także: Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców może skomplikować przyjmowanie uchodźców do pracy

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka