• +48 502 21 31 22

Pracownicy sami chcą zdecydować, gdzie i kiedy będą pracować

Dzięki pracy hybrydowej i zdalnej połowa ankietowanych firm zmniejszyła powierzchnię biurową od czasu sprzed pandemii.

Pracownicy sami chcą zdecydować, gdzie i kiedy będą pracować

84% polskich pracowników jest bardziej zadowolonych, kiedy może realizować swoje obowiązki z dowolnego miejsca – wynika z badania "The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete" przeprowadzonego na zlecenie VMware.

Satysfakcja pracowników to nie jedyna korzyść dla przedsiębiorców – dzięki pracy hybrydowej i zdalnej połowa ankietowanych firm zmniejszyła powierzchnię biurową od czasu sprzed pandemii. – Wielu pracowników może wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca, a więc firmy mogą pozwolić sobie na zmniejszenie przestrzeni biurowej. W efekcie oszczędzają na kosztach utrzymania i eksploatacji budynków, takich jak opłaty za media, ochronę czy też sprzątanie – podkreśla Robert Makuch, CFO w NTT Poland. Ponadto 82% ankietowanych uważa, że lokalna społeczność bądź miasto odnoszą korzyści ekonomiczne dzięki organizacjom wspierającym politykę pracy hybrydowej lub zdalnej.

Niektórzy pracodawcy mają jednak wątpliwości. Czy firmy mogą lekceważyć preferencje swoich pracowników? – Mogą, ale byłoby to szalenie ryzykowne. Dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika, który jest zdeterminowany, by pracować tam, gdzie chce i jak chce, a biznes tych potrzeb nie może zignorować. Oczywiście, jeżeli chce do siebie przyciągać najlepsze talenty – tłumaczy ekspert. Potwierdzają to wyniki badania – dla 39% przedsiębiorstw zatrudnianie i utrzymywanie personelu będą ważne ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości wykwalifikowanej kadry oraz zapobiegania rotacji.

Jedną z rozterek firm, jakie pojawiają się w przypadku pracy zdalnej lub hybrydowej, jest poziom zaangażowania pracowników. Jak jednak pokazują badania, od czasu poprzedzającego pandemię w wielu organizacjach wzrosła wydajność pracowników (53%), ich morale (51%), satysfakcja z pracy (54%) oraz współpraca w ramach zespołów (45%).

– Zawirowania gospodarcze skłaniają menedżerów do tego, by koncentrować się na jak najwyższej wydajności, co ma w ich mniemaniu zabezpieczyć organizacje przed recesją gospodarczą. Niemniej nie powinno się to odbywać kosztem postępów poczynionych w zakresie elastycznych metod pracy. Wszystkie badania wykazały, że produktywność nie została osłabiona przez wdrożenie pracy hybrydowej. Pracownicy wierzą, że mogą wykonywać zadania lepiej, gdy mają wybór, w połączeniu z narzędziami, które to wspierają. Z drugiej strony liderzy biznesu uważają, że to biuro jest miejscem, które napędza innowacje. Choć dowody wskazują, że większość firm tego nie mierzy, więc wyobrażenie może rozmijać się z rzeczywistością – tłumaczy Piotr Kraś, menadżer zespołu architektów w VMware.

Nie wszyscy mogą jednak sobie pozwolić na pracę "z domu". Z ostatniego raportu GUS "Popyt na pracę" wynika, że pod koniec września 2022 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 3,4%. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż w końcu września 2021 r. Home office w trzecim kwartale tego roku częściej wykonywane było w sektorze prywatnym, jednak w obu sektorach, prywatnym i publicznym, udział ten był niższy niż w trzecim kwartale 2021 r.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka