• +48 502 21 31 22

Firmy używają więcej plastiku niż wcześniej

Głównym celem stawianym przez dobrowolne umowy było to, że 100% plastikowych opakowań będzie nadawało się do ponownego wykorzystania, recyklingu lub kompostowania do roku 2025 r.

Firmy używają więcej plastiku niż wcześniej

Niektóre z największych na świecie firm produkujących dobra konsumpcyjne są niemal pewne, że nie osiągną celu, jakim jest uczynienie plastikowych opakowań bezpiecznymi dla środowiska do 2025 r. Chodzi o przedsiębiorstwa takie jak PepsiCo, Mars czy Nestle. Badanie przeprowadzone przez program środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych ujawniło także, że niektóre firmy, w tym Coca-Cola i PepsiCo, używają dziś jeszcze więcej tzw. dziewiczego plastiku, czyli nowego plastiku z surowców petrochemicznych, niż kilka lat temu i to pomimo zobowiązania do ograniczenia jego użycia.

Głównym celem stawianym im przez dobrowolne umowy z fundacją Ellen MacArthur było to, że 100% plastikowych opakowań będzie nadawało się do ponownego wykorzystania, recyklingu lub kompostowania do roku 2025 r. Jeszcze kilka miesięcy temu poparły go główne gospodarki ze wszystkich kontynentów, a 80 globalnych koncernów chciało, by jak najszybciej wypracowano ramy działań i skonstruowano umowy.

W lutym 2022 r. ONZ zatwierdziła przełomową umowę w sprawie stworzenia pierwszego na świecie globalnego traktatu dotyczącego zanieczyszczenia tworzyw sztucznych, opisując je jako najbardziej znaczącą umowę środowiskową od czasu porozumienia klimatycznego z 2015 r. w Paryżu. Państwa członkowskie prowadziły rozmowy przez ponad tydzień w Nairobi, aby uzgodnić zarys paktu mającego na celu powstrzymanie gwałtownego zanieczyszczenia plastikiem i powstrzymanie kryzysu środowiskowego.

W listopadzie członkowie ONZ mają spotkać się w Urugwaju, aby rozpocząć negocjacje w sprawie wspomnianego traktatu. Niektórzy naciskają, aby dokument zawierał prawnie wiążące cele zwiększenia zawartości recyklingu w opakowaniach i wykorzystania mniejszej ilości ropopochodnego plastiku pierwotnego. Implikacje finansowe dla towarów konsumpcyjnych i przemysłu petrochemicznego byłyby ogromne.

Greenpeace, komentując najnowszy raport, stwierdził, że jest to dowód na to, że dobrowolne cele korporacyjne zawodzą. Ich zdaniem ONZ powinien w traktacie zmusić tak rządy, jak i firmy do używania mniejszej ilości jednorazowych opakowań plastikowych.

Czytaj także: Każdy mieszkaniec UE produkuje rocznie 35 kg odpadów z plastiku

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka