• +48 502 21 31 22

Łączenie pracy i studiów coraz popularniejsze

Najwięcej osób kontynuujących naukę i jednocześnie pracujących jest w Holandii oraz Danii, najgorzej pod tym względem wypada Rumunia i Słowacja.

Łączenie pracy i studiów coraz popularniejsze

Łączenie pracy i studiów to coraz popularniejszy trend w Unii Europejskiej. Najwyższy odsetek pracujących uczniów i studentów w wieku 15-29 lat odnotowano w Holandii, gdzie stanowią oni aż 70%. Na drugim miejscu znalazła się Dania (49%), a za nią Niemcy (42%). Najmniej osób kontynuujących naukę pracowało w Rumunii (2%), Słowacji (4%), na Węgrzech i w Bułgarii (po 5%).

Najwięcej osób bezrobotnych i studiujących w wieku 15-29 lat, które chciałyby podjąć zatrudnienie, odnotowano w Szwecji (14%), następnie w Finlandii (9%) i Holandii (7%). Z tej grupy mniej niż 1% bezrobotnych studentów chciało podjąć pracę w Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Chorwacji. Jeśli chodzi o podział ze względu na płeć, zdecydowanie więcej kobiet kontynuujących naukę jednocześnie szuka pracy tymczasowej lub stałej. Różnice między płciami zmniejszały się w grupie wiekowej 25-29 lat, gdzie udział kobiet i mężczyzn nieco się wyrównuje. 39% mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat nie uczyło się i nie pracowało.

W państwach UE coraz bardziej widoczna jest asymetria liczby studentów oraz studentek. Częściej to kobiety decydują się na kontynuowanie nauki. Według wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Eurostat w przedziale wiekowym 25-34 lata średnio 47% kobiet i 36% mężczyzn może pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. Pomimo tego że w ostatnich latach odsetek mężczyzn w gronie studentów wzrastał, tempo wzrostu było znacznie wolniejsze niż w przypadku pań. Tym samym z biegiem czasu różnice uległy pogłębieniu.

W badaniu Eurostatu Polska znalazła się mniej więcej w środku zestawienia. Według tych danych pracowało ok. 12% studentów. Daleko nam więc do liderów zestawienia, to także mniej niż unijna średnia, która wynosi 23%. Natomiast w raporcie "JustStart2. Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość i wizje przyszłości pokolenia Z" opublikowanym przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego 48,6% studentów deklarowało, że pracuje, a co szósty pracuje w więcej niż jednym miejscu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka