• +48 502 21 31 22

Coraz więcej Polaków szuka dodatkowego źródła dochodu

Sporo firm chciałoby płacić pracownikom więcej, jednak koszty prowadzenia biznesu i zatrudniania również są wyższe niż jeszcze rok temu i wielu przedsiębiorców nie stać na podwyżki wynagrodzeń adekwatne do inflacji.

Coraz więcej Polaków szuka dodatkowego źródła dochodu

Według raportu „Skromniej i mniej, czyli życie polskiego konsumenta” przygotowanego przez Strategy& Polska 57% Polaków twierdzi, że obecna sytuacja gospodarcza już wpłynęła negatywnie na ich oszczędności, 67% respondentów spodziewa się wzrostu wydatków swoich gospodarstw domowych w najbliższych miesiącach, a 25% obawia się o pracę swoją i swoich bliskich. Trudna sytuacja gospodarcza spowodowała, że coraz więcej Polaków szuka dodatkowego źródła dochodu. Od stycznia do czerwca 2022 r. liczba osób zainteresowanych dodatkową pracą zwiększyła się o 165%.

– Niestety wiele osób, bez względu na to, czy ich zarobki zmniejszyły się, czy zwiększyły, ma ten sam problem. Są nim szalejące ceny i rosnące koszty życia, których nie można pokryć z otrzymywanego wynagrodzenia. Nawet jeśli wynagrodzenia szły w górę, to ich wzrost nie nadążył za inflacją. Sporo firm chciałoby płacić pracownikom więcej, jednak koszty prowadzenia biznesu i zatrudniania również są wyższe niż jeszcze rok temu i wielu przedsiębiorców po prostu nie stać na podwyżki wynagrodzeń adekwatne do inflacji – ocenia Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres.

Jak dodaje, to przełożyło się na wzrost liczby osób, które zaczynają szukać dodatkowych możliwości na dorobienie do wypłaty np. chętniej niż przed skokiem inflacji biorą nadgodziny, pracują wieczorami lub w weekendy czy dni świąteczne. – Odnotowujemy również rosnące zainteresowanie pracą tymczasową, w sezonie letnim ponad 20% więcej kandydatów niż rok temu chciało podjąć tę formę zatrudnienia. Rośnie też zainteresowanie ofertami zagranicznymi. Słaby złoty sprawił, że coraz więcej osób chce wyjechać i zarabiać w innej walucie – wskazuje ekspert. Wielu Polaków coraz częściej zaczyna też świadczyć drobne usługi, takie jak np. sprzątanie mieszkania, robienie zakupów, opieka nad osobą potrzebującą pomocy, wyprowadzanie psa na spacer, drobne naprawy domowe czy prace ogrodowe.

Jak wynika z raportu SeniorApp, na pracę dodatkową decydują się ludzie w każdym wieku. Niemal 40% dorabiających to Polacy między 30. a 49. rokiem życia. Ich liczba rośnie równie szybko, jak osób mających od 18 do 29 lat. Dorabiać chcą też pięćdziesięciolatkowie, obecnie stanowiący ponad 5% użytkowników platformy. Najmniejszą grupę osób (2,4%) szukających dodatkowego zajęcia stanowią mieszkańcy Polski w wieku 60+. Z danych serwisu wynika, że wśród zajęć cieszących się największym zainteresowaniem i usług najczęściej zamawianych przez Polaków znajdują się m.in. sprzątanie mieszkań, mycie okien, prace porządkowe na cmentarzu, złota rączka czy pogotowie komputerowe.

Z kolei Cezary Maciołek wskazuje, że coraz więcej młodych ludzi podejmuje nie tylko pracę sezonową, wykorzystując wakacyjną przerwę w nauce na zarobienie środków pozwalających im utrzymać się przez część roku akademickiego. – Często zgłaszają się do pracy tymczasowej i chcą zostać w niej na dłużej, również gdy zacznie się październik. Wiedzą, że ta forma zatrudnienia pozwoli im na odciążenie rodziców i utrzymanie na studniach. Co więcej, nie będą musieli z powodów materialnych przerywać nauki – mówi.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka