• +48 502 21 31 22

Wakacje w stylu eko. O czym warto pamiętać?

Dbać o środowisko można również w hotelach czy pensjonatach. Chodzi przede wszystkim o segregowanie odpadów, oszczędzanie energii elektrycznej czy wody.

Wakacje w stylu eko. O czym warto pamiętać?

1/3 Polaków podczas odpoczynku wakacyjnego pamięta o zachowaniach proekologicznych i stosuje je w praktyce – wynika z raportu „Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”. Które postawy są im najbliższe podczas wypoczynku?

Okres letni to czas, kiedy szczególnie dba się o odpowiednie nawodnienie. Przygotowując napoje, warto zainwestować w butelki wielokrotnego użytku, dzięki czemu generowana będzie mniejsza ilość odpadów. Tymczasem z takiego rozwiązania korzysta tylko co trzeci respondent biorący udział w badaniu przygotowanym w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nasz Klimat”. Polacy wciąż najczęściej sięgają po wodę i napoje w plastikowych butelkach – taką odpowiedź wskazało 53% ankietowanych. Przyczyną takiej postawy może być większa dostępność takich produktów w sklepach.

Zdecydowanie częściej sięgają natomiast po wielorazowe opakowania do prowiantu. 58% pytanych wskazało, że wybiera m.in. silikonowe woreczki czy owijki. Natomiast 26% ankietowanych wciąż wykorzystuje torby foliowe lub folię aluminiową, a 15% zaopatruje się w jedzenie na stacjach benzynowych czy w przydrożnych sklepach, co w wielu przypadkach może oznaczać korzystanie z opakowań plastikowych, które często trafiają na składowiska.

Dbać o środowisko można również w hotelach czy pensjonatach. Chodzi przede wszystkim o segregowanie odpadów, oszczędzanie energii elektrycznej czy wody. Z przeprowadzonego badania wynika, że 39% osób „pilnuje bycie eko na wakacjach”, a 49% „stara się, ale nie zawsze się to udaje”. Najczęściej stosowaną ekopraktyką jest segregowanie odpadów, które deklaruje blisko 60% respondentów, a 23% robi to wówczas, gdy wymagają tego zasady panujące w miejscu zakwaterowania.

Ważnym aspektem jest również kontrolowanie zużycia energii elektrycznej. Według badania 54% respondentów zawsze odłącza wszystkie urządzenia na prąd od zasilania. Kolejnych 29% stara się stosować te zasady, jednak nie zawsze im się to udaje – jednym z przykładów jest pozostawianie uruchomionej klimatyzacji, aby zachować pożądaną temperaturę w pokoju. 17% badanych nie zwraca uwagi na wykorzystywanie energii elektrycznej ze względu na stały koszt pobytu.

Wciąż niemal połowa Polaków wybiera samochód jako najbardziej wygodny środek transportu wakacyjnego. Dlatego dobrym pomysłem jest tzw. carpooling, czyli wspólne podróżowanie samochodem z innymi osobami, które zmierzają w tym samy kierunku. Pozwoli nam to na mniejsze zużycie paliw, a w konsekwencji redukcję emisji szkodliwych gazów do atmosfery, jak również na oszczędność pieniędzy. W tym przypadku niemal połowa badanych deklaruje jednak, że nie zamierza korzystać z tej formy podróżowania. Decyduje się na nią tylko 21% respondentów, a co czwarty rozważa taką możliwość.

Warto również pamiętać o stosowaniu takiego stylu jazdy, który pozwala na optymalizację zużycia paliwa oraz podzespołów samochodu, tzw. ecodriving. Ponad 40% pytanych wdraża te zasady podczas jazdy na co dzień, a kolejne 26% w trakcie dłuższych podróży.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka