• +48 502 21 31 22

Gliwice intensywnie się zazieleniają

Gdzie tylko jest to możliwe ZDM prowadzi akcję odbrukowywania – na ul. Studziennej miejsce kostki zajęło dziesięć klonów zwyczajnych. Kolejnych pięć nasadzonych zostanie jesienią.

Gliwice intensywnie się zazieleniają

Od początku roku w Gliwicach nasadzono kilka tysięcy drzew, krzewów i bylin. Tworzone są też zielone ekrany, trwa akcja odbrukowywania ulic i wprowadzania zieleni w miejscach, w których do tej pory jej nie było. Nowe rośliny nie tylko zdobią, ale też przyczyniają się do większej absorpcji wody opadowej, spowalniając zmiany klimatu, dają też cień i wpływają na obniżenie temperatury w mieście.

Tylko w ostatnich dwóch miesiącach pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych posadzili setki nowych roślin w wielu miejscach Gliwic. Na skwerze u zbiegu ulic Rolników i Parkowej nasadzono derenie, kaliny, lilaki i tawuły oraz bergenie, bodziszki i funkie, wzdłuż ul. Rybnickiej uzupełniono szpaler rosnących tam klonów, a ul. Fredry ozdobiły wiązy. Nasadzenia widoczne są też przy ul. Traktorzystów, Przyszowskiej, Niezapominajki i Kozielskiej oraz Pionierów, Kochanowskiego i Toszeckiej. Półtora tysiąca nowych roślin – róż, irg, tawuł, berberysów i jałowców – zamieszkało na rondzie Górników w Ligocie Zabrskiej. Nowe krzewy pojawiły się też wzdłuż ul. Kujawskiej, przy ul. Hutniczej i Zabrskiej. Ul. Główną i plac Niepodległości ozdobiły kasztanowce czerwone.

Gdzie tylko jest to możliwe ZDM prowadzi akcję odbrukowywania – ostatnio takie działania przeprowadzono na ul. Studziennej. Miejsce kostki zajęło tam dziesięć klonów zwyczajnych. Kolejnych pięć nasadzonych zostanie jesienią. Podobne działania zrealizowano też przy ul. Daszyńskiego, Powstańców Warszawy i Orlickiego oraz przy ul. Skowrońskiego. Wkrótce nasadzenia będą realizowane przy kolejnych ulicach. Dodatkowo wzdłuż ul. Daszyńskiego nasadzono ponad sto wiązów holenderskich oraz tysiąc róż. Ponad 1200 tych kwiatów pojawiło się również na odcinku od obwodnicy zachodniej do Starej Cegielni. W przyszłym roku różanymi obsadzeniami objęty zostanie odcinek od Starej Cegielni do ul. Traktorzystów.

Pięknieje też Rynek – odwiedzających serce miasta już wkrótce cieszyć będą platany oraz hortensje, róże i cisy, a także byliny, m.in. jeżówka, lawenda, rozplenica japońska, żurawka i powojnik. Całość dopełnią czosnki i tulipany botaniczne. Obecnie zrealizowano 80% planu nasadzeń w tym miejscu.

Zakończono też prace przy tworzeniu kolejnych zielonych ekranów, które izolują od hałasu i zanieczyszczeń. Tym razem zaaranżowano je wzdłuż obwodnicy zachodniej – w rejonie skrzyżowania z ul. Ku Dołom oraz w okolicy ul. Głowackiego nasadzono graby pospolite. Ponad 100 drzew przybyło też wzdłuż nowopowstającego łącznika ulic Tarnogórskiej i Chałubińskiego. Tę przestrzeń ozdobi dodatkowo niemal 4,5 tys. tawuł i trzmielin. Zielone ekrany pojawiły się również wzdłuż ul. Traktorzystów.

– Staramy się wykorzystywać każde wolne miejsce w pasach drogowych, aby tam, gdzie tylko to możliwe, organizować zupełnie nowe nasadzenia, uzupełniać już istniejące czy zagospodarować je na nowo. Nasze realizacje mają charakter systemowy, ponieważ uwzględniają określony zestaw roślin, który w zależności od konkretnej lokalizacji jest, w całości bądź w części, wykorzystywany. Nasadzenia korespondują ze sobą i stanowią przemyślaną całość, co wpływa na poprawę mikroklimatu w mieście – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Szczególnego charakteru nadają gliwickim skwerom feniksy kanaryjskie, które od lat w okresie letnim opuszczają wnętrza Palmiarni Miejskiej, by cieszyć oko gliwiczan i gości odwiedzających miasto. Dzięki nim egzotyczny klimat można poczuć na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową, w parku Chopina czy w miasteczku akademickim.

fot. UM Gliwice
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka