• +48 502 21 31 22

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2%

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w kwietniu 878 tys. w porównaniu do 902,1 tys. osób w marcu.

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2%

Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w ubiegłym miesiącu w polskich urzędach pracy wyniosła 878 tys. To o 22 tys. mniej niż w marcu. Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,2% wobec 5,4% w marcu. Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3%. Jest zatem nieco lepiej, niż przewidywał rząd.

Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan zauważa, że nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego podkreślają, że rynek pracy nadal pozostaje silny i chłonny, szczególnie w aglomeracjach miejskich. – Stopa bezrobocia w dużych miastach momentami nie przekracza nawet 3%. Jednocześnie to te regiony musiały zmierzyć się w momencie wybuchu wojny z największym napływem uchodźców – komentuje.

Jak dodaje ekspert, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy ma również swoje ciemne strony – przede wszystkim chodzi o deficyt podaży pracy, który silnie wpływa na presję płacową. Podaż pracy jest wskaźnikiem, jaki określa liczbę osób chcących podjąć pracę i otrzymywać za nią wynagrodzenie na konkretnym poziomie. Mariusz Zielonka uważa, że wynagrodzenia będą rosnąć, co spowoduje, że rynek pracy będzie reagował na kolejne odczyty inflacji.

W pierwszym kwartale tego roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58% ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r. wskaźnik ten pozostał na tym samym poziomie, natomiast w odniesieniu do 1 kw. 2021 r. zwiększył się o 0,7 pkt. proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu 2022 r. wzrosły o 18,2%, po wzroście o 24,9% rdr w marcu. W ujęciu miesięcznym zamówienia w kwietniu spadły o 10,1% po wzroście o 10,9% miesiąc wcześniej. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wzrosła w skali roku o 13,5% przy zatrudnieniu wyższym o 1,4% i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 10,7%. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w kwietniu 2022 r. wzrosła o 42% rdr, a mdm spadła o 10,5%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka