• +48 502 21 31 22

Młodzi Polacy mają inne podejście do pracy niż ich rodzice

1/3 polskich studentów nie poświęciłaby prywatnego czasu i zainteresowań dla obowiązków służbowych.

Młodzi Polacy mają inne podejście do pracy niż ich rodzice
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Kiedy 25 lat temu CBOS w swojej ankiecie zapytał Polaków, czy warto być pracowitym, 84% odpowiedziało, że tak i radziło innym rozwijać tę cechę. Tegoroczne wyniki badania pokazują zmianę podejścia w tej kwestii – twierdząco odpowiedziało 74% badanych. 25 lat temu temu 80% badanych było przekonanych, że w pracę, nieważne, jaka by ona była, warto wkładać swoje serce. Dziś jest to 66% badanych.

W oczy rzuca się różnica w opinii ludzi młodych, wchodzących na rynek pracy i starszych. Pracowitość docenia 77% Polaków po 60. roku życia i 60% najmłodszych Polaków (15-29 lat). Jeszcze większy jest podział w odpowiedzi na pytanie o "wkładanie serca w pracę". Z tym stwierdzeniem zgodziło się 75% doświadczonych pracowników i zaledwie 44% ludzi młodych. Ponadto młodzi ponad dwa razy częściej uważają, że praca jest tylko narzędziem do zarabiania pieniędzy na życie, a nie celem samym w sobie – dlatego też nie warto się jej poświęcać.

Zmiana spojrzenia na sens pracy widoczna jest też w wynikach badania przeprowadzonego przez firmę Randstad, w którym przepytano 35 tys. pracowników z 34 krajów, w tym Polski. Pod koniec ubiegłego roku 28% milenialsów (urodzeni w latach 1980-1996) i 32% osób z pokolenia Z (po 1995 r.) szukało pracy. Jednak prawie dwóch na czterech badanych przyznało, że wolałoby być bezrobotnymi niż wykonywać pracę, której nie lubią. Ponad połowa badanych odeszłaby z pracy, gdyby przeszkadzała im ona w życiu osobistym. – Wyniki badania powinny zostać odebrane przez pracodawców jako wyraźny sygnał alarmowy. Bowiem właśnie następuje zmiana priorytetów wśród ludzi, co też przekłada się na podejście do pracy – skomentował szef Randstad Sander van 't Noordende.

Z raportu Deloitte “Pierwsze kroki na rynku pracy” wynika natomiast, że jedna trzecia polskich studentów nie poświęciłaby prywatnego czasu i zainteresowań dla obowiązków służbowych. Młodzi Polacy pracy po godzinach nie uważają za dowód braku zaangażowania, a brak szacunku dla własnego zdrowia i potrzebnego wszystkim balansu między życiem prywatnym a zawodowym. Tylko 27% studentów w Polsce uważa, że praca jest wartością samą w sobie i źródłem największej satysfakcji. Mają też jasno sprecyzowane wymagania co do środowiska, z jakim chcą się związać zawodowo. Liczy się dla nich przyjazna atmosfera, zdobycie doświadczenia zawodowego oraz poczucie sensu pracy.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka