• +48 502 21 31 22

Firmy mają trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach

Za najważniejszą kompetencję przyszłości została uznana umiejętność działania w sytuacji niepewności.

Firmy mają trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach

72% polskich firm nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje takiego przedsięwzięcia w tym roku. Jednocześnie 91% przedsiębiorstw ma trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Kompetencje pracowników dziś i jutro” na niewystarczający poziom kompetencji specjalistycznych wskazało 45% firm. Z kolei 48% pracodawców za deficytową kompetencję uważa kreatywność, a 41% współpracę z innymi. Nieco mniej firm wskazywało na braki pracowników o rozwiniętych umiejętnościach krytycznego myślenia (36%), natomiast po ok. 30% pracodawców odczuwała niedobór pracowników potrafiących rozwiązywać złożone problemy i charakteryzujących się elastycznością poznawczą.

Za najważniejszą kompetencję przyszłości została uznana umiejętność działania w sytuacji niepewności, która uzyskała najwyższą średnią ocenę 4,21 (w skali od 1 do 5). Firmy przewidują, że wysokie znaczenie w przyszłości będzie miała kreatywność (średnia ocena 4,01) i współpraca z innymi (4,02), a także kompetencja brania odpowiedzialności (3,99) i branżowe kompetencje specjalistyczne (3,94).

Jak wskazała Katarzyna Dębkowska, szefowa zespołu foresightu gospodarczego w PIE, w obecnej sytuacji optymalne zarządzanie kompetencjami przez firmy jest szczególnie istotne, ponieważ stoją one u progu wyzwania w postaci wchłonięcia przez rynek pracy uchodźców z Ukrainy. - Szacujemy, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy polskie firmy mogłyby zatrudnić 253 tys. kobiet - stwierdziła. Dodała, że 3/4 z tych etatów to miejsca pracy w zakwaterowaniu i gastronomii, handlu oraz innych usługach, czyli sektorach, które jednocześnie poszukują pracowników i są bardziej nastawione na kobiety. W celu ułatwienia integracji uchodźców na polskim rynku ekspertka proponuje intensyfikację działań w zakresie m.in. portalu z bazą danych kompetencji uchodźców, kursów języka polskiego i szkoleń branżowych oraz zapewnienie opieki nad dziećmi i pomocy psychologicznej.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka