Światowi przywódcy na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska przyjęli pierwszą rezolucję poświęconą pełnemu cyklowi życia plastiku. Rezolucja "End Plastic Pollution", czyli "Koniec z Zanieczyszczeniem Plastikiem", powstała z myślą o przyszłości, by ograniczyć rosnący wpływ plastikowych zanieczyszczeń na świat przyrody.
Już w 1950 r. na całym świecie powstawało około 2 mln ton metrycznych tworzyw sztucznych. W 2017 r. ta wartość wzrosła do 348 mln ton. Najwięcej tych odpadów wytwarzają Stany Zjednoczone. ONZ podejmuje teraz odpowiednie kroki.
Większość plastiku wykorzystywana jest tylko raz, a następnie wyrzucana w niewłaściwe miejsca. Trafia do środowiska i wywiera ogromny wpływ na organizmy żywe. Eksperci chcą wyeliminować problem u samego źródła, co oznacza pracę nad kompleksową gospodarką cyrkulacyjną dla tworzyw sztucznych oraz rozwój i wykorzystanie materiałów alternatywnych.
- Dzisiejszy dzień oznacza triumf planety Ziemi nad tworzywami sztucznymi jednorazowego użytku. Jest to najbardziej znacząca wielostronna umowa środowiskowa od czasu porozumienia paryskiego. Jest to polisa ubezpieczeniowa dla tego pokolenia i przyszłych, aby mogły żyć z plastikiem, a nie być przez niego skazane na zagładę – powiedziała Inger Andersen, dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ.
Rezolucję podpisali przywódcy 175 państw podczas Zgromadzenia Środowiskowego ONZ. W tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem prawnie wiążącego porozumienia na 2024 r. Będą one dotyczyć pełnego cyklu życia tworzyw sztucznych, a w tym ich produkcji, projektowania i utylizacji.
fot. freepik.com
oprac. /kp/