• +48 502 21 31 22

Ostrawa do 2030 r. znacznie zmniejszy produkcję CO2

Jak podkreśla burmistrz, miasto realizuje szereg działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej w mieście, starając się wykorzystywać odnawialne źródła energii, preferując czystą mobilność i wdrażając wiele tzw. zielonych projektów.

Ostrawa do 2030 r. znacznie zmniejszy produkcję CO2

Rada Miasta Ostrawy zatwierdziła podczas lutego posiedzenia zobowiązanie miasta do zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla o 55% do 2030 r. w porównaniu z 2000 r. Uchwaliła także "Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP (2030 r.)", który dokumentuje, w jaki sposób zobowiązanie będzie realizowane.

Miasto jest od 2011 r. członkiem Porozumienia Burmistrzów, międzynarodowego stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych. Jego sygnatariusze dobrowolnie zobowiązują się do ograniczania negatywnego wpływu funkcjonowania miast na klimat. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie produkcji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. W tym roku członkowie paktu uzgodnili dobrowolne zobowiązanie zgodne z planami Unii Europejskiej dotyczące zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla o 55% do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.

Miasto Ostrawa było historycznie pierwszym miastem w Republice Czeskiej, które przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów. - W ramach tego członkostwa była rada miasta zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 o 20% do 2030 r. w porównaniu z poziomem odniesienia z 2000 r. Teraz, podsumowując wyniki osiągnięte do 2020 r., zauważamy, że pierwotne zobowiązanie zostało prawie dukrotnie przekroczone - między 2000 a 2020 r. produkcja dwutlenku węgla w Ostrawie spadła o prawie 37,9%. Uważamy to za ambitne, ale jednocześnie słuszne i realistyczne, aby zobowiązać się do redukcji emisji CO2 o 55%. To na pewno nie tylko deklaracja. Od lat realizujemy szereg działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej w mieście, starając się wykorzystywać odnawialne źródła energii, preferując czystą mobilność i wdrażając wiele tzw. zielonych projektów – wyjaśnia Tomáš Macura, burmistrz miasta.

Wszystkie te działania wspierające znajdują odzwierciedlenie w przyjętym planie strategicznym fajnOVA, a także w Strategii Adaptacyjnej Miasta. Są to projekty warte w sumie prawie 4 mld koron. Dotyczą one oszczędzania energii, pozyskania nowych zeroemisyjnych i niskoemisyjnych środków transportu publicznego, wprowadzenia pojazdów o alternatywnym napędzie, budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy modernizacji i zazielenienia linii tramwajowych. Wsparto instalację pomp ciepła i paneli fototermicznych, a także zmieniono metody ogrzewania w wielu kotłowniach. Wspierany jest transport rowerowy, zarówno w postaci budowy nowych ścieżek rowerowych, jak i bikesharingu. Rewitalizowane są parki i inne tereny zielone, w tym rabaty kwiatowe w całym mieście. Jak tłumaczy miasto, te działania mogą bardzo skutecznie obniżyć temperaturę w mieście, obniżyć wydajność klimatyzacji, a tym samym zużycie energii elektrycznej.

"Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP" zawiera nie tylko monitoring powodzenia prowadzonych w przeszłości działań, ale także przedstawia rekomendacje, które przyczynią się do redukcji dwutlenku węgla na poszczególnych obszarach. Nowo proponowane środki obejmują np. inne działania w trakcie budowy - dotyczące np. ocieplenia budynków użyteczności publicznej, wymiany w nich oświetlenia, optymalizacji sposobu ogrzewania budynków. Jako istotne źródło redukcji emisji gazów cieplarnianych planowana jest również zmiana sposobu wytwarzania ciepła w źródle centralnego ogrzewania poprzez zakończenie spalania węgla do 2030 r. Realizowane będą również działania w celu dalszego wsparcia transportu rowerowego i pieszego. Nie bez znaczenia jest także udział mieszkańców miasta, czy to przy remontach domów, modernizacji źródeł ciepła czy w innych działaniach.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka