• +48 502 21 31 22

Najlepsza przestrzeń w zieleni znajduje się w Tychach

Główny ciąg promenady biegnie przy samej wodzie, a ściany obiektu zostały wycofane i schowane za wyniesionymi drewnianymi siedziskami, które podczas organizowanych zawodów służą za trybuny.

Najlepsza przestrzeń w zieleni znajduje się w Tychach

Kolegium Towarzystwa Urbanistów Polskich rozstrzygnęło XV edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. W kategorii „Przestrzeń Publiczna w Zieleni” za najlepiej zrealizowaną inwestycję w 2020 r. uznano tyską przystań kajakową. To obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego, który znajduje się nad Jeziorem Paprocańskim

Przystań składa się z dwóch części – szkoleniowej i magazynowej. W pierwszej znajdą się m.in. szatnie, siłownia, świetlica, pokoje dla trenerów, zaplecze sanitarne i pomieszczenia techniczno-gospodarcze, a w drugiej – hangar o powierzchni 165 m² i magazyny.

- Jako autorom promenady zależało nam, aby była ona kontynuowana aż do planowanej dalej mariny żeglarskiej. W konsekwencji tego założenia nowa przystań kajakowa staje się jej częścią. Główny ciąg promenady biegnie przy samej wodzie, a ściany obiektu zostały wycofane i schowane za wyniesionymi drewnianymi siedziskami, które podczas organizowanych zawodów służą za trybuny. Tylna ściana uzyskała odmienny charakter: ze względu na wymagania pożarowe zastosowano szare płyty włókno‑cementowe — opisuje projekt Robert Skitek.

To kolejne już wyróżnienie dla przystani. Wcześniej realizacja zwyciężyła m.in. w Plebiscycie Polskiej Architektury XXL 2020, znalazła się w najlepszej piątce Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za rok 2020, zdobyła wyróżnienie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2021 czy była finalistą w międzynarodowym konkursie ArchDaily’s Building of the Year 2021. W grudniu 2021 r. przystań kajakarska MOSM otrzymała także III nagrodę w XXV edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 3 lutego podczas obchodów XIV Dnia Urbanisty organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów BUDMA MTP.

fot. UM Tychy
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka