• +48 502 21 31 22

Polacy rzadko jeżdżą zimą na rowerze

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia Turystyka i rekreacja Ścieżki rowerowe i trasy turystyczne

Niektórzy rowerzyści byliby skłonni do rozpoczęcia aktywności przy lepszych warunkach atmosferycznych, dobrze przygotowanym rowerze oraz dobrze oświetlonych i odśnieżanych ścieżkach rowerowych.

Polacy rzadko jeżdżą zimą na rowerze

Grupa Romet zbadała zwyczaje Polaków dotyczące jazdy na rowerze zimą. Okazuje się, że choć w cieplejszych miesiącach aż 65% osób korzysta z jednośladów, a 15% robi to przez cały rok, to wyłącznie zimą jeździ tylko 8% rowerzystów. Głównym problemem są trudne warunki atmosferyczne i drogowe.

Jako główne powody niechęci do jazdy na rowerze zimą 68% Polaków wskazuje czynniki atmosferyczne takie jak niska temperatura, wiatr i padający śnieg. Drugą z przyczyn - 55% - są trudne warunki drogowe w postaci oblodzenia i zalegającego na trasach rowerowych śniegu. Ankietowani wskazywali również na zwiększone prawdopodobieństwo wypadku (39%), szybko zapadający zmrok (35%) i zwiększone prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji (26%). Istotnymi przeszkodami okazały się także braki w wyposażeniu – 24% pytanych rowerzystów nie posiada dostosowanej do zimowej jazdy odzieży, 21% osprzętu rowerowego takiego jak dedykowane opony czy mocniejsze oświetlenie, a 16% wskazało na brak odpowiedniego roweru. 13% badanych jako istotną przeszkodę wskazało smog.

48% rowerzystów nie wyobraża sobie, że mogłaby zacząć jeździć na rowerze zimą, jednak 15% ankietowanych skłonnych byłoby do rozpoczęcia tej aktywności przy lepszych warunkach atmosferycznych i cieplejszej temperaturze. Wskazywali oni też na dobrze przygotowany do warunków rower (11%) i lepszą infrastrukturę rowerową w postaci dobrze oświetlonych i odśnieżanych ścieżek rowerowych (5%).

Jak rowerzyści przygotowują się do jazdy zimą? Badani odpowiedzili, że śledzą prognozy pogodowe (58%), zakładają odpowiednią odzież (53%) oraz dostosowują prędkość i technikę jazdy do warunków na drodze (51%). 29% pytanych Polaków wskazało, że przygotowuje rower do jazdy zimą poprzez wymianę opon, smarowanie części ruchomych czy montaż dodatkowego oświetlenia, a 23% przed sezonem zimowym oddaje rower na dodatkowy przegląd. 5% ankietowanych przygotowuje także swój organizm do sezonu np. poprzez zimowe prysznice czy morsowanie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka