• +48 502 21 31 22

Terminale płatnicze obowiązkowe od 2022 roku

Projekt: Prawo i podatki

Polska Bezgotówkowa to program, który miał w Polsce zachęcić do instalacji terminali płatniczych. Efekt jest zadawalający, jednak rząd planuje wprowadzić kolejne „zachęty”.

Ministerstwo finansów zamierza zobowiązać przedsiębiorców do przyjmowania zapłaty w formie płatności elektronicznych (np. kartą płatniczą lub przelewem). W ramach rekompensaty za przymusową instalację terminala płatniczego rząd proponuje nową ulgę w podatku dochodowym. Tak więc od 2022 r. na przedsiębiorców zostanie nałożony obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych, np. kartą lub telefonem, w miejscach, w których „działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana” (w szczególności w lokalu przedsiębiorstwa, poza tym lokalem lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego). Plany są zawarte w pakiecie zmian przepisów, znanym jako Polski Ład. Za brak integracji terminala płatniczego być może już w przyszłym roku zapłacimy 5 tys. zł kary.

Łączenie od 1 lipca

Niezależnie od wspomnianych wyżej przepisów, od 1 lipca 2022 r. pojawi się inny obowiązek – połączenia kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym. Z nowego art. 19a ust. 3 prawa przedsiębiorców będzie wynikać, że „przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas (…), zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych”.

Dodatkowe koszty i ulga

Z jednej strony wiemy, że płatności bezgotówkowe to wygoda i przybywa miejsc, gdzie można płacić kartą, telefonem lub BLIK-iem, to jednak z drugiej strony nadal w wielu punktach handlowo-usługowych (zwłaszcza małych sklepów) możemy płacić tylko gotówką. Przedsiębiorcy tłumaczą się kosztem zakupu terminala płatniczego oraz prowizją od sprzedaży dokonanej za jego pośrednictwem. W odpowiedzi resort finansów w projekcie ustawy podatkowej Polski Ład zawarł propozycję ulgi na terminal w podatku dochodowym. Wydatki na nabycie i obsługę terminala płatniczego będą zaliczane w 100% do kosztów uzyskania przychodów oraz będą odliczane od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Warto wiedzieć też o innych korzyściach związanych z integracją terminali z kasami fiskalnymi. Szczegóły u specjalistów z Centrum Kas Fiskalnych w Raciborzu.

Fot. Freepik 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka