• +48 502 21 31 22

Godów i woj. śląskie liderami Czystego Powietrza

Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia Walka ze smogiem Czyste powietrze

W pierwszej setce rankingu uwzględniającego wnioski złożone w programie znalazły się 52 gminy z woj. śląskiego.

Czyste Powietrze to program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych realizowany w 2477 gminach w Polsce. Wśród nich w trzecim kwartale tego roku najaktywniejsza – w przeliczeniu na 1000 budynków – była gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z woj. śląskiego. Tradycyjnie już największą liczbę wniosków złożono w Rybniku – 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z woj. podkarpackiego, opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

– Tylko wspólne działania administracji rządowej i samorządowej na rzecz poprawy jakości powietrza przyniosą oczekiwane rezultaty. Tym bardziej cieszy nas duża aktywność gmin w ramach programu Czyste Powietrze – szczególnie w regionach, gdzie problem smogu jest największy. Dzięki takim działaniom zwiększymy komfort życia mieszkańców Polski – podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Tak jak w poprzednim kwartale, i tym razem liderem jest województwo śląskie. – W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam, gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej, tam zainteresowanie mieszkańców Czystym Powietrzem jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Na terenie województwa śląskiego za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu Czyste Powietrze jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego regionu. Kolejne uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim. Tam gminy i ich mieszkańcy również nie mają się czym pochwalić. Z Małopolski w pierwszej setce jest zaledwie sześć gmin, z Mazowsza – jedna. Żadna z gmin z woj. łódzkiego nie trafiła do pierwszej setki.

Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będzie rozpatrywana w ujęciu rocznym. Pula środków na ten cel sięgnie 16 mln zł.

Aktualną jakość powietrza w regionie, w tym stężenie pyłów PM1.0, PM2.5 i PM10, można sprawdzić na stronie powietrze.raciborz.com.pl.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka