• +48 502 21 31 22

Najlepsza przestrzeń publiczna w regionie. O tytuł walczą m.in. Krzyżanowice i Wodzisław Śląski

Projekt: Turystyka i rekreacja Projektowanie miast, przestrzeń dla mieszkańca

Ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021. Jak co roku mieszkańcy wybierają swoich faworytów.

W tym roku mieszkańcy ponownie wybiorą swoich faworytów w plebiscycie publiczności. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021. Realizacja, która otrzyma największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności.Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Najciekawsze miejsca w regionie

Do tegorocznej edycji konkursu złożono 34 zgłoszenia, z których 32 realizacje spełniało wymagania formalne i zostało zakwalifikowane do dalszej oceny. Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. - Zgłoszone realizacje sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. szkoły, przedszkola, centra aktywności, szlaki rowerowe - informuje Śląski Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wśród zgłoszonych realizacji są zarówno obiekty historyczne, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe inwestycje.

Przedstawiciele powiatu

Wśród realizacji, które zostały zakwalifikowane do dalszej oceny, znalazły się obiekty z Subrgionu Zachodniego. Szansę na zwycięstwo ma m.in. rewitalizacja Ruin Zamku w Tworkowie wraz z przyzamkowym parkiem (powiat raciborski), rozbudowa budynku oraz przystosowanie terenu przy ul. Wałowej 30 w Wodzisławiu Śląskim na potrzeby realizacji projektu pn.: „Oaza aktywności” czy nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach w historycznym budynku dawnego młyna elektrycznego. Pełna lista zgłoszonych realizacji dostępna jest tutaj. 

 

Jury wyłoni najlepszych

Niezależnie od plebiscytu publiczności oceny zgłoszonych realizacji dokona jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu. Tych poznamy jesienią w ramach Śląskich Dni Architektóry, wówczas odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród zeszłorocznym laureatom.

Informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie npp.slaskie.pl.

Na zdjęciu ruiny zamku w Tworkowie, fot. Ireneusz Burek 

/oprac. c/ 

Podobe artykuły

Wyszukiwarka