• +48 502 21 31 22

"Śląski Ład": Śląsk pozostanie centrum energetyki w Polsce

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia Czyste powietrze Transformacja energetyczna

Na Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną. Zdaniem Morawieckiego na Śląsku może powstać dolina wodorowa.

W poniedziałek 12 lipca 2021 roku w Katowicach odbyła się trzecia konferencja „Śląski Ład”, w której udział wziął szef rządu. Tematem rozmów było bezpieczeństwo energetyczno-surowcowe w Europie, Polsce i na Śląsku. W trakcie konferencji premier Morawiecki ocenił iż Górny Śląsk znajduje się w sercu transformacji energetycznej Polski. Zaznaczył, że każdy megawat, gigawat mocy wycofywanej zostanie zastąpiony przez inne źródło energii. Zdaniem Morawieckiego na Górnym Śląsku rozegra się przełom związany z transformacją energetyczną i przemysłową Polski.

Całe województwo śląskie jest wielkim potencjałem przemysły wydobywczego, górniczego ale także potencjałem możliwym do uruchomienia dla gospodarki 4.0 opartej w większym stopniu o automatyzację, dzięki czemu praca człowieka nie będzie tak brudna i niebezpieczna. Bowiem wiele prac w wydobyciu wiąże się z wysokim poziomem zagrożenia dla życia człowieka. Jak podkreśla Morawiecki mimo iż węgiel to największe bogactwo Śląska, większym kapitałem są ludzie. Na Górnym Śląsku, podobnie jak na Podkarpaciu, może powstać dolina wodorowa. Transformacja energetyczna jest sporym wyzwaniem. Natomiast obecnie toczą się negocjacje z kilkoma zagranicznymi podmiotami nt. "możliwości zainwestowania dodatkowych środków z przedsiębiorstw zagranicznych".

Zdaniem premiera transformacja energetyczna może być wielką szansą.

Plan restrukturyzacji kopalń zakłada, że ostatnie wydobycie węgla kamiennego nastąpi w roku 2049. W Polskim Ładzie przewidziano 6 klastrów, które zwiążą potencjał produkcyjny i edukacyjny. Dla Śląska dedykowany będzie klaster dotyczący pojazdów niskoemisyjnych i komponentów tej budowy.

/oprac. d/

fot. freepik.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka