• +48 502 21 31 22

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z Wodzisławia Śląskiego już w tym roku

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia Czyste powietrze Turystyka i rekreacja

Dzieci z czterech śląskich miast będą mogły skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Będą one odbywać się w okresie październik-grudzień.

Jak podaje Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim rusza pionierski projekt „Verano dla dzieci”. Fundacja Polsat wraz z Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” w Kołobrzegu zorganizuje serię turnusów rehabilitacyjnych z zakresu pulmonologii dziecięcej dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych oraz dla dzieci z mukowiscydozą.

Zanieczyszczone powietrze

Choroby układu oddechowego wiążące się z zanieczyszczonym powietrzem zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Na negatywne skutki zanieczyszczeń najbardziej narażone są dzieci ze względu na niedojrzały układ oddechowy. Rozwiązaniem jest wczesne leczenie i odpowiednia rehabilitacja oddechowa.

Turnusy rehabilitacyjne

W okresie październik-grudzień, jeszcze w tym roku będą odbywać się turnusy skierowane do dzieci z czterech miast województwa śląskiego o największym zanieczyszczeniu powietrza w kraju tj. w Rybniku, Pszczynie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej weźmie udział 20 dzieci, każde z jednym opiekunem. Udział w nim może wziąć jedno dziecko chore na mukowiscydozę, również z opiekunem. Turnus je finansowany przez Fundacje Polsat oraz Partnerów.

Kto może wziąć udział?

Zgłoszenia wraz z dokumentacją mogą przesyłać rodzice/opiekunowie dzieci w wieku 3-18 lat, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego powstałymi w skutek zanieczyszczonego powietrza i smogu (np. dysplazja oskrzelowo-płucna, astma, zwłóknienia płuc, mukowiscydoza, choroby rzadkie, dzieci po zabiegach torakochirurgicznych, powikłania po gruźlicy).

Wśród wymaganych dokumentów jest: list z prośbą o kwalifikacje dziecka na turnus, skierowanie od lekarza wraz z opisem medycznym oraz oświadczenie RODO. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie Fundacji Polsat.

/UM Wodzisław, oprac. d/

fot. freepik.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka