• +48 502 21 31 22

Apel Rady Przedsiębiorczości: odmowa usług dla niezaszczepionych

Projekt: Gospodarka Finanse

Rada Przedsiębiorczości postuluje o przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień. Problem niezaszczepionych dotyczy nie tylko ochrony zdrowia, ale też finansów publicznych.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o działania które przyspieszą Narodowy Program Szczepień. Brak szczepień zagraża nie tylko systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym. Większe wyszczepienie zmniejszy ryzyko pojawienia się kolejnych lockdownów, problemów finansowych firm i likwidacji miejsc pracy.

Jak czytamy w apelu Rady Przedsiębiorczości kolejna, czwarta fala pandemii oraz kolejne odmiany wirusa SARS-CoV2 mogą przyczynić się do zamrożenia gospodarki i generować olbrzymie straty. Wobec tego niezaszczepienie może w dalszej perspektywie wiązać się z upadkami firm.

Rada jednocześnie nawołuje o uprawnienie do przetwarzania odpowiednich danych osobowych w zakresie szczepień, a także o zapewnienie zwolnienia przedsiębiorcy odmawiającego dostępu osobom nieszczepionym do świadczonych przez siebie usług z ewentualnych sankcji prawnych.

Proponuje również wprowadzenie zmian do kodeksu pracy, które pozwoliłyby na unormowanie przepisów BHP umożliwiających wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 u określonych grup zawodowych, a także umożliwienie pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień. Rada podkreśla również istotność zorganizowania szeroko zakrojonej akcji szczepień z wykorzystaniem „szczepieniobusów”, które będą docierały zarówno do miejsc pracy jak i mniejszych miejscowości, w których poziom wyszczepienia nadal jest niski.

W rekomendacjach znajduje się też niezwłoczne wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego wyłącznie dla szczepień przeciw COVID-19, który pozwoli na zapewnienie pacjentom środków prawnych umożliwiających uzyskanie świadczeia pieniężnego w związku z działaniami niepożądanymi szczepionek.

Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji należących do Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego

/źródło: pulsHR.pl, oprac. d/

fot. freepik.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka