• +48 502 21 31 22

Konflikt między dziećmi – jak powinien zachować się rodzic?

Konflikty wśród dzieci są zjawiskiem dość powszechnym. Przyczyn powstawania tych konfliktów jest niezliczenie dużo, a metoda na ich rozwiązanie powinna być dobrana do sytuacji.

Konflikt między dziećmi – jak powinien zachować się rodzic?

    Najczęstszym powodem występowania konfliktów pomiędzy dziećmi są przesłanki charakterologiczne, czyli pewne cechy posiadane przez dziecko, które stwarzają nieustanne powody do sprzeczek i zatargów z rówieśnikami lub po prostu powodem takim może być zły humor dziecka w danym dniu, czy w danym momencie.
    Sposób rozwiązywania konfliktów pomiędzy dziećmi musi być dopasowany do sytuacji, w jakiej powstał, do wymiarów, jakie przyjął oraz do wieku uczestników konfliktu. Inaczej bowiem należy postępować w przypadku konfliktu pomiędzy dziećmi młodszymi, a inaczej pomiędzy dziećmi starszymi.
    Z reguły rozwiązanie zaistniałego konfliktu pomiędzy małymi dziećmi jest łatwiejsze. Maluchy dają się łatwiej i szybciej przekonać do zaprzestania kłótni, łatwiej je też zainteresować jakimś alternatywnym zajęciem, które odwróci ich uwagę od przyczyny konfliktu.
    W przypadku dzieci starszych należy użyć więcej logicznych, rzeczowych argumentów i dyplomacji przy doprowadzaniu do zgody oraz położyć większy nacisk na faktycznym rozwiązaniu problemu, a nie tylko na odwróceniu od niego uwagi.
    Podstawowe zasady postępowania w takich przypadkach są następujące:
- nie wolno przechodzić obok konfliktu obojętnie, pozostawienie dzieci samych sobie w takiej sytuacji zagraża eskalacją problemu i zwiększeniem się ryzyka, jakie może się z tą eskalacją wiązać;
- bardzo dużą rolę w rozwiązywaniu konfliktów między dziećmi odgrywa wykazanie taktu, życzliwości dla uczestników konfliktów, bowiem odnoszenie się z wrogością, a co gorsze zbyt szybkie karanie uczestników zatargu nie przyniesie rezultatów, a takie działania mogą jedynie przynieść efekt odwrotny do zamierzonego;
- w zetknięciu się z konfliktem należy ustalić jego przyczynę, a także określić stopień jego nasilenia;
- w miarę szybko, jeżeli to możliwe zlikwidować przedmiot sporu lub znaleźć sporne punkty widzenia, potrzeby, dążenia uczestników;
- następnie należy doprowadzić do ustalenia kompromisu, którego efektem będzie zadowolenie obu stron i poczucie odniesienia przez nie sukcesu;
- w przypadku małych dzieci starać się odwrócić uwagę dzieci od problemu, który był przyczyną- konfliktu i zająć je innym rodzajem aktywności lub zainteresować inną zabawką.

Zmieniamy się dla Twojego dziecka i dla Ciebie.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka