• +48 502 21 31 22

Najnowsze dane GUS. We wrześniu wzrost wynagrodzeń

We wrześniu bieżącego roku odnotowano spadek przeciętnego zatrudnienia w porównaniu do września ubiegłego roku, natomiast w przypadku przeciętnego wynagrodzenia odnotowano wzrost.

Najnowsze dane GUS. We wrześniu wzrost wynagrodzeń

Jak wskazują najnowsze dane GUS we wrześniu 2020 przeciętne zatrudnienie wyniosło 6312,4 tys. i oznacza to spadek o 1,2 % w porównaniu do analogicznych danych z zeszłego roku. Natomiast miesięczne przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 5,6% w porównaniu do zeszłego roku i wynosiło 5371,56 zł.

Dane, które odnoszą się do sektora przedsiębiorstw dotyczą podmiotów, w których prowadzona działalność gospodarcza jest zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD i liczba pracujących przekracza 9 osób. Dane pochodzą z „Meldunku o działalności gospodarczej”. W tym sprawozdaniu podmioty o liczbie pracowników powyżej 50 osób badane są metodą pełną, natomiast podmioty mniejsze, zatrudniające od 10 do 49 osób, badane są metodą reprezentacyjną.

Powoli wzrastające zatrudnienie

W sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2020 r. zaczęto przywracać wymiary etatów pracowników sprzed pandemii i dodatkowo przyjmować nowych pracowników. W porównaniu do sierpnia spowodowało to wzrost zatrudnienia o 0,7%, natomiast biorąc pod uwagę zeszłoroczne dane we wrześniu obecnego roku nadal widoczny był spadek zatrudnienia.

Przez pandemie koronawirusa i jej wpływ na rynek pracy od marca do maja bieżącego roku miesiąc po miesiącu spadało przeciętne zatrudnienie, jednak okazuje się że w kolejnych miesiącach zaczęto obserwować jego wzrost. Również we wrześniu odnotowano wzrost, natomiast był on mniejszy niż w poprzednich miesiącach. W ubiegłych latach nie były obserwowane tak znaczne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku.

Wynagrodzenia

W porównaniu z sierpniem bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 0,6% i wynosiło 5371,56 zł. Było to związane m.in. z wypłatą premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, które poza wynagrodzeniem zasadniczym również są składnikami wynagrodzeń.

W skali roku wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniósł 5,6%. W okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku wzrosło prawie we wszystkich sekcjach PKD od 0,7% w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” do 8,9% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”co dało ogólny wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 4,5%. W sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” natomiast odnotowano spadek o 4,2%

/GUS, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka