• +48 502 21 31 22

Najnowsze dane GUS dot. bezrobocia i przeciętnych zarobków na Śląsku

Odnotowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z danymi ubiegłorocznymi. Wzrost dotyczy większości sekcji. Co mniej optymistycznie również liczba zarejestrowanych bezrobotnych w odniesieniu do zeszłego roku i poprzedniego miesiąca wzrosła.

Najnowsze dane GUS dot. bezrobocia i przeciętnych zarobków na Śląsku

Główny Urząd Statystyczny opracował komunikat z najnowszymi danymi dot. przeciętnych zarobków oraz innych procesów zachodzących na rynku pracy na Śląsku w czerwcu 2020.

Jak ukazuje raport przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu bieżącego roku było o 6,4% niższe w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Spadek przeciętnej liczby zatrudnionych odnotowano w większości sekcji. Największy spadek dotyczył: administrowania i działalności wspierającej (o 18,8%) oraz zakwaterowania i gastronomii (o 15,2%).

Przy porównaniu czerwca z majem bieżącego roku okazuje się, że zatrudnienie wzrosło o 0,6%. Wzrost szczególnie zaobserwowano w górnictwie i wydobywaniu (o 10,6%) oraz, mimo spadku w porównaniu do ubiegłego roku, w zakwaterowaniu i gastronomii (o 5,7%)

W pierwszym półroczu bieżącego roku przeciętna liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 776,6 tys osób, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza spadek o 2,3%.

Bezrobocie

Pod koniec czerwca bieżącego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zwiększyła się o 14,4 tysiąca osób w porównaniu z danymi ubiegłorocznymi (o 19.9%) i o 3,1 tysiąca (o 3,6%) w porównaniu do poprzedniego miesiąca bieżącego roku. Liczba ta wynosiła 86,8 tys.. Ponad połowa bezrobotnych (54,8%) to kobiety.

Jak wskazuje komunikat GUS, w czerwcu wzrosła również stopa bezrobocia rejestrowanego. W porównaniu do czerwca zeszłego roku o 0,7 p. proc. i w porównaniu do maja obecnego roku o 0,1 p. proc. wynosząc ostatecznie 4,6%. Województwo śląskie znalazło się na drugim miejscu pod względem stopy bezrobocia. Niższą zanotowano tylko w województwie wielkopolskim. Wyłącznie w powiecie będzińskim nie zanotowano wzrostu stopy bezrobocia w skali roku.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w czerwcu wyniosła 11,0 tys. osób, co jest wartością wyższą o 14,5% w porównaniu do zeszłego roku. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem zmniejszyła się o2,2%. Wśród bezrobotnych wzrósł odsetek zwolnionych z przyczyn zakładu pracy (o 3,3 p. proc do 7,3%) oraz bezrobotnych ze wsi (o 0,7 p. proc do 21,2%). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 3,1 p. proc do 8,2%) oraz absolwentów (o 1,2 p. proc. do 4,7%) Znaczną grupę bezrobotnych tworzyły osoby rejestrujące się po raz kolejny (79,2%).

Zarobki w czasach epidemii

Pozytywnym aspektem jest fakt, iż w większości sekcji w sektorze przedsiębiorstw odnotowano wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto. W czerwcu obecnego roku wynosiło ono 5245,82 zł, co w porównaniu z danymi ubiegłorocznymi oznacza wzrost o 2,3%. Największy wzrost, o 9,3%, odnotowano w dostawie wody; gospodarce ściekami i odpadami, rekultywacji. Duży wzrost zaobserwowano również w górnictwie i wydobywaniu (o 8,9%) oraz w informacji i komunikacji (o 8%).
Wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 6,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Największy wzrost odnotowano w górnictwie i wydobywaniu (o 12,6%) oraz w budownictwie (o 11%).
W pierwszym półroczu (styczeń-czerwiec) bieżącego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,9% od ubiegłego roku i wyniosło 5272,76 zł.

fot. Freepik.com

/GUS, oprac. d/

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka