• +48 502 21 31 22

Kupujemy fotowoltaikę - co zrobić krok po kroku?

Branża: Instalacje elektryczne, gazowe, kominkowe, sanitarne, wodno-kanalizacyjne i inne;    Projekt: Ekologia Środowisko, jakość życia, ekologia

Decyzja o zakupie fotowoltaiki powinna być dobrze przemyślana. Nie powinniśmy podejmować jej pod wpływem chwilowej zachcianki czy mody.

Artykuł opracowany przez:

PLANERGIA SP. Z O. O.

odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo

Firma działa w branżach:
Energetyka i gazownictwo

Na inwestycję w instalację fotowoltaiczną trzeba się dobrze przygotować. Wejdźmy więc w świat fotowoltaiki, zapoznajmy się z tematem oraz starannie zaplanujmy naszą przygodę z instalacją.

Zanim zdecydujesz:

1. Sprawdź, czy posiadasz umowę kompleksową
Umowa kompleksowa określa zarówno warunki dystrybucji jak i sprzedaży energii. Jest konieczna, gdyż tylko wtedy będziemy mogli korzystać z prosumenckich zasad rozliczania energii, zgodnie z Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.

2. Sprawdź na fakturze lub w umowie, jaka jest moc przyłączeniowa.
Moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej nie może być wyższa niż moc przyłączeniowa określona dla Twojego budynku.

3. Dobierz moc instalacji
Oczywiście, finalny dobór mocy instalacji powinien przeprowadzić doświadczony instalator, ale uproszczoną kalkulację możemy przeprowadzić sami:

  • na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobierzemy ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV,
    lub
  • na każde wydane miesięcznie 100 zł dobierzemy ok. 2,75 kWp mocy instalacji.

Dobierając moc instalacji, weźmy pod uwagę nasze potrzeby w zakresie wykorzystania energii elektrycznej. Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby zasilać istniejące urządzenia (RTV/AGD, oświetlenie itd.), moc instalacji dopasowujemy do obecnego zużycia. Jeżeli planujemy zwiększenie naszego zapotrzebowania na energię elektryczną i wykorzystanie prądu do ogrzewania, chłodzenia itp., musimy dobrać moc instalacji do planowanego (powiększonego) zużycia energii.

Ciąg dalszy artykułu: Planergia.pl


Zapraszamy do odwiedzenia naszej aplikacji - interaktywnego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o fotowoltaice, ale też o pompach ciepła, czyli świetnie współgrającym z instalacją PV urządzeniu OZE. W aplikacji zawarliśmy przydatne informacje skierowane do inwestorów, w tym między innymi:

  • Wszystko o fotowoltaice oraz o pompach ciepła,
  • Rodzaje paneli fotowoltaicznych,
  • Jak działa inwerter i inne urządzenia,
  • Ile to wszystko kosztuje.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka