• +48 502 21 31 22

Wyraź siebie - Twój pierwszy krok z Toastmasters

Projekt: Kształcenie zawodowe kadr Spotkania networkingowe

Ludzie bardziej boją się wystąpień publicznych niż śmierci

Jesteś na scenie. Za sobą masz drzwi, za którymi czekają ludzie, których nie możesz zawieść. Przed sobą nie widzisz nic; światło oświetla wyłącznie podwyższenie, na którym stoisz. Słyszysz jedynie cichy, charakterystyczny szmer bardzo wielu ciał ocierających się o siebie i przytłumiony pomruk szeptów. Nagle, znikąd - błysk flesza. W nagłym blasku światła, przez ułamek sekundy dostrzegasz setki, a może tysiące twarzy. Wszystkie wpatrzone w ciebie w oczekiwaniu na słowa, które za chwilę popłyną z twoich ust. Czujesz adrenalinę pulsującą w skroniach i suchość w ustach. Zbliżasz mikrofon do ust, bierzesz wdech...

Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że znalazłeś się w takiej sytuacji? Czy myśląc o takim występie czujesz ekscytację, a może sam taki pomysł przywodzi delikatne ukłucie paniki w dole brzucha? Nie oszukujmy się - wielu z nas wolałoby schować się w najgłębszej dziurze najgłębszego kanału świata, niż wystąpić przed publicznością. Mimo to, czując że to co mamy do przekazania, mogłoby odmienić życie niejednej osoby na tej widowni.

Takich osób są tysiące... I tysiące codziennie porzucają marzenie o wyrażeniu swoich myśli publicznie, jedynie ze strachu przed tym, że źle wypadną. I nic dziwnego! Warsztat oratorski buduje się latami i jak każdą umiejętność, należy go regularnie ćwiczyć. To nie jest talent, z którym się rodzimy. Jak zatem ćwiczyć, skoro sama myśl o publice nas przytłacza? Odpowiedzi na to pytanie udzielił już 1924 roku Ralph Smedley, zakładając pierwszy na świecie klub Toastmasters. Ogromne zapotrzebowanie na tego typu umiejętności sprawiło, że kluby Toastmasters zaczęły błyskawicznie powstawać na całym świecie. Już od prawie stu lat, skupiają się one na rozwoju umiejętności komunikacji, przywództwa i wystąpień publicznych. Dzięki doskonalonym od dekad metodom, organizacja Toastmasters opracowała niezwykle skuteczny system szkolenia, kładący nacisk na stały rozwój, ale przede wszystkim - na praktykę. Już od pierwszego spotkania, każdy gość ma możliwość zabrania głosu.

Nietrudno się więc domyślić, że tak skuteczny system dotarł również do Polski, a także do Wodzisławia Śląskiego. Od 2018 roku również tu, po sąsiedzku możemy zdobywać i szlifować nasze umiejętności komunikacji i przywództwa w klubie Toastmasters IG Wodzisław.

Co więcej, wodzisławski klub, mimo tego, że jest relatywnie młody, zdążył już zdobyć niemałą renomę na ogólnopolskiej scenie Toastmasters. Podczas cyklicznych konkursów w wystąpieniach publicznych, wodzisławska organizacja często osiąga sukcesy. Ostatnim, ogromnym triumfem było zwycięstwo Roksandry Kłobuch podczas konkursu ewaluacji przemówień przygotowanych. Swoim niesamowitym wystąpieniem, Roksandra zakwalifikowała się do mistrzostw Polski, które odbędą się 21-23 sierpnia 2020 w Częstochowie. Wystąpienie Roksandry odbiło się ogromnym echem, a ona sama stała się osobą rozpoznawalną wśród klubowiczów w całej Polsce. Jako członek Toastmasters, Roksandra również dzieli się swoimi umiejętnościami. Zatem, bez owijania w bawełnę - w Toastmasters IG Wodzisław, masz szansę uczyć się od najlepszych.

Weź więc ten głęboki wdech, odnajdź słowa i porusz tłum swoją mową. Spraw, że poczują to, co chcesz aby poczuli.

Twój cel jest dużo bliżej niż może ci się wydawać. Zacznij od wzięcia udziału w spotkaniu naszego klubu. Być może stanie się to początkiem niesamowitej podróży. W końcu każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej: www.toastmasters.wodzislaw.pl

Oraz naszym Facebooku: https://www.facebook.com/ToastmastersIGWodzislaw/

Opracował: Rafał Wiejacz TMS

Zdjęcia: Klub Toastmasters IG

Podobe artykuły

Wyszukiwarka