• +48 502 21 31 22

Historia wyświetlania obrazów

Projekt: #kupujlokalnie

W tej chwili nie dziwi nas wyświetlany obraz na ekranie. Czy to ekranie telewizora, czy też za pośrednictwem urządzeń multimedialnych

Historia wyświetlania obrazów

Właściwie traktujemy to jako codzienną oczywistość. Jak to się jednak zaczęło?

Wynalezienie pierwszego projektora filmowego (kinematografu) przypisywane jest m.in. braciom Lumière (którzy opatentowali go w roku 1895), ale także niemieckiemu reżyserowi, m.in. Oskarowi Messterowi (w 1896 r.), a również (w 1894) Kazimierzowi Prószyńskiemu, który swoje urządzenie nazwał Pleografem. Projektor filmowy – aparat optyczny przeznaczony do rzutowania obrazów przenikających przez film na ekran wyposażony w mechanizm ciągłego szybkiego przesuwu rzutowanego filmu w ten sposób, że rzutowane na ekranie obrazy zmieniają się na tyle szybko (na ogół nie mniej niż 16 obrazów na sekundę), że ludzkie oko odbiera je jako obraz ruchomy

Mechanizm przesuwu filmu w projektorze filmowym, w celu wywołania odpowiedniego efektu wynikającego z bezwładności ludzkiego oka, musi zapewniać stałe, regularne i bardzo szybkie przesuwanie filmu o odcinek długości jednego kadru  i stabilne zatrzymanie go w polu widzenia obiektywu na tyle długo, by oko ludzkie patrzące na ekran zarejestrowało obraz. Ciągle rozwijające się urządzenia coraz bardziej dbały o stabilność obrazu.

Rodzaje projektorów

Na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele rozwiązań wyświetlania obrazu. Oto kilka rodzajów projektorów: 

Projektory DLP, czyli Digital Light Processing, są wyposażone w mikroprocesor, przez który przetwarzany jest obraz. Projektory DLP doskonale sprawdzają się jako element kina domowego lub jako przenośny projektor biznesowy.

W projektorach LCD, czyli Liquid Crystal Display, światło lampy przepuszczane jest przez jedną lub trzy matryce ciekłokrystaliczne. Projektory LCD cieszą się dużym powodzeniem jako wyposażenie sal konferencyjnych, gdzie obraz musi być widoczny nawet z odległych punktów pomieszczenia.

Projektory LCOS, czyli Liquid Crystal on Silicon, są swoistym połączeniem obu wymienionych wcześniej technologii. Posiadają wysoką rozdzielczość, wysoki kontrast i doskonałą głębię barw, aż po brak widocznych pikseli czy efektu tęczy

Projektory CRT to technologia przeszłości. Wyposażone były w trzy lampy CRT. Każda z nich generuje obraz w jednym z kolorów, a połączony strumień owocuje obrazem o bardzo wysokim kontraście i nasyceniu barw. Niestety projektory tego typu są bardzo ciężkie – mogą ważyć nawet 80 kilogramów. Nie są zatem przeznaczone do użytku domowego. Obecnie są ponadto trudno dostępne.

Projektory Light valve są natomiast połączeniem technologii CRT i LCD. W efekcie użytkownik otrzymuje obraz o doskonałej jakości

Jest wiele projektorów i posiadają wiele różnych parametrów. Projektory, szczególnie multimedialne posiadają wiele rodzajów złączy. No i oprócz tego rozliczne funkcje.  To wszystko może spowodować niezły mętlik w głowie. Jak dobrać projektor do naszych celów i oczekiwań? Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

 

K.D.

Podobe artykuły

Wyszukiwarka