
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,2%, co oznacza spadek o 0,1 p.p. w porównaniu z marcem – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co więcej, wstępne dane wskazują na pozytywny trend we wszystkich szesnastu województwach, w tym również na terenach, które w ubiegłym roku dotknęły skutki powodzi. Jednak patrząc na dane rok do roku, bezrobocie nieznacznie wzrosło, bo było o 0,1 p.p. wyższe w porównaniu z kwietniem 2024 r.
Z danych resortu pracy wynika, że spadek stopy bezrobocia w kwietniu w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano w 85% powiatów w Polsce. Szczególnie cieszy fakt, że poprawa sytuacji na rynku pracy nastąpiła w ponad 88% powiatów, które w 2024 r. zmagały się z konsekwencjami powodzi. Najniższe bezrobocie utrzymuje się w woj. wielkopolskim (3,1%) i śląskim (3,8%), z kolei najwyższe odnotowano w woj. podkarpackim (8,6%).
Na koniec kwietnia 2025 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 804,5 tys. bezrobotnych. To oznacza, że w ciągu miesiąca liczba osób bez pracy zmniejszyła się o ponad 25 tys., natomiast w ujęciu rocznym wzrosła o ponad 7 tys.
Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w marcu zajęła drugie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej z wynikiem 2,7%. To niewielki wzrost w porównaniu z lutym (2,6%). Niższy wskaźnik bezrobocia odnotowały jedynie Czechy (2,6%). Różnice w danych dotyczących bezrobocia publikowanych przez MRPiPS i Eurostat wynikają z odmiennych metodologii stosowanych przez obie instytucje.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu z końcem kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 1604 osób, w tym 814 kobiet. W porównaniu do danych z marca liczba ta zwiększyła się o 16. W omawianym okresie zgłoszono i pozyskano 324 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej. Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim na koniec marca 2025 r. wyniosła 3,8%.
fot. freepik.com
oprac. /kp/