• +48 502 21 31 22

Dobra pensja to za mało – co naprawdę liczy się dla pracowników?

Dla najmłodszych pracowników najważniejsza jest przede wszystkim przyjazna atmosfera, a dopiero potem wymieniają atrakcyjne wynagrodzenie.

Dobra pensja to za mało – co naprawdę liczy się dla pracowników?

Wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności oferty pracy, jednak pokolenie Z stawia na pierwszym miejscu dobrą atmosferę w miejscu zatrudnienia. Najstarsi natomiast znacznie częściej niż inne grupy wiekowe cenią sobie stabilność zatrudnienia.

Drugi rok z rzędu atrakcyjne wynagrodzenie jest wskazywane przez pracowników jako najważniejszy atrybut idealnego pracodawcy. W tegorocznej edycji badania Randstad Employer Brand Research wymieniło je 71% respondentów. Szczególnie istotne jest ono dla pokolenia X (75%) i baby boomers (75%), ale również dla większości millenialsów (68%). Na kolejnych miejscach w rankingu atrakcyjności znalazły się: dobra atmosfera pracy (63%), poczucie stabilności zatrudnienia (61%) oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (56%), która awansowała w porównaniu do ubiegłego roku o dwie lokaty. Możliwość rozwoju kariery spadła z czwartej na piątą pozycję, będąc wskazaną przez 55% respondentów.

Jednak przedstawiciele pokolenia Z mają odmienne priorytety. Dla nich najważniejsza jest przede wszystkim przyjazna atmosfera w pracy (64%), a dopiero na kolejnych miejscach wymieniają atrakcyjne wynagrodzenie (60%) i możliwość rozwoju kariery (55%). Dodatkowo najmłodsi pracownicy rzadziej oceniają firmę pod kątem jej kondycji finansowej (28% wobec 42-54% w innych grupach wiekowych) oraz przywiązują mniejszą wagę do lokalizacji miejsca pracy (29% vs. 34-41%).

Millenialsi z kolei wyróżniają się na tle innych generacji najmniejszą wagą przywiązywaną do dobrej atmosfery (61% wobec 63-64$ w innych grupach wiekowych). Czynnikiem, który stracił dla nich na znaczeniu najbardziej w ciągu ostatniego roku, jest zapewnienie równego traktowania ze względu na wiek, płeć czy pochodzenie etniczne (spadek o 5 p.p., do 50%). Baby boomersi natomiast znacznie częściej niż młodsi pracownicy cenią sobie stabilność zatrudnienia (73% vs. 48–62%) oraz zapewnienie równych szans (59% vs. 50–53%).

– Wszyscy pracownicy znacznie częściej niż rok temu sygnalizują potrzebę zachowania work-life balance, co może sygnalizować, że mocniej doświadczamy zacierania równowagi między pracą i życiem osobistym, ale może być też przejawem rezygnacji części firm z elastyczności w zakresie czasu i miejsca wykonywania zadań. Dla pracodawców to znak, że warto przyjrzeć się oferowanym modelom pracy oraz zadbać o dobrostan pracowników i realne wsparcie w wyzwaniach zawodowych – komentuje Marzena Milinkiewicz z Randstad Polska.

Badanie ujawniło również różnice w oczekiwaniach ze względu na płeć. Dla kobiet ważniejsze jest zapewnienie równych szans (58% vs. 44% mężczyzn), atrakcyjne wynagrodzenie i benefity (74% vs. 67%) i dobra atmosfera (67% vs. 58%). Kobiety częściej wskazują też na potrzebę work-life balance (60% vs. 51%), są bardziej zainteresowane szkoleniami (51% vs. 44%) i rozwojem kariery (61% vs. 55%) oraz wyżej cenią sobie możliwość pracy zdalnej (40% vs. 30%). Z kolei mężczyźni w większym stopniu zwracają uwagę na dostęp do nowoczesnych technologii (27% vs. 20% kobiet).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka