
Sejm przyjął projekt ustawy, który obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Za przyjęciem ustawy głosowało 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu wzięło udział 428 posłów, 32 nie oddało głosu.
Za uchwaleniem nowych przepisów głosowało 152 posłów Koalicji Obywatelskiej, w tym minister zdrowia Izabela Leszczyna, która wcześniej zapowiadała, że nie poprze obniżenia składki zdrowotnej, wskazując, że NFZ "z pewnością tego nie udźwignie". Ustawę poparło również 29 posłów Polski 2050-TD i 30 posłów PSL-TD, 1 poseł PiS i 1 poseł niezrzeszony. Przeciw uchwaleniu ustawy było 166 posłów PiS, 20 posłów Lewicy i 4 posłów koła Razem. W głosowaniu wstrzymało się 12 posłów Konfederacji.
Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego projekt przewiduje: stałą składkę, która wynosi 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, dodatkową składkę w wysokości 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których dochód przekroczy próg 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym – w przypadku podatników stosujących opodatkowanie podatkiem liniowym. Dla przedsiębiorców stosujących opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie to: stała składka, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, dodatkową składkę w wysokości 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których przychody przekroczą próg 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka oraz uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od przychodów dla celów podatkowych. Natomiast dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą projekt zaproponowano stałą składkę, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od karty podatkowej.
Zmiany w składce zdrowotnej mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł i wejdą w życie od początku 2026 r. Według Ministerstwa Finansów na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców. Wyższe składki niż teraz mieliby zapłacić podatnicy o największych przychodach rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Minister finansów Andrzej Domański zapewnił, że koszty reformy pokryje budżet państwa, a NFZ nie poniesie żadnych strat.
fot. freepik.com
oprac. /kp/