Polacy przywiązują dużą wagę do relacji w pracy. Ponad połowa przyznaje, że zwolniłaby się, gdyby nie ufała swojemu szefowi, a prawie 2/5 respondentów już kiedyś tak zrobiło. Ponadto większość podkreśla, że pracuje lepiej, gdy ma poczucie wspólnoty z koleżankami i kolegami w firmie.
Dobre relacje zawodowe mają bezpośredni wpływ na zaangażowanie pracowników i ich efektywność. 79% Polaków przyznaje, że lepiej wykonuje swoje obowiązki, gdy ma dobre relacje ze współpracownikami – wynika z badania Randstad Workmonitor 2025. Dla 80% istotna w budowaniu poczucia przynależności jest rola codziennych relacji zawodowych. Dodatkowo 65% Polaków utrzymuje kontakt z kolegami poza pracą.
Aby zatrzymać wartościowych pracowników, firmy powinny skupić się na budowaniu pozytywnej atmosfery. 43% Polaków byłoby gotowych zmienić pracę, gdyby stała się ona toksyczna. Z drugiej strony – dobre relacje w zespole mogą być silną motywacją do pozostania w firmie, nawet jeśli wiąże się to z niższą pensją – wskazało tak 34% Polaków. Ważna jest również relacja z szefem – 55% ankietowanych zrezygnowałoby z pracy, gdyby przestału mu ufać, a 38% już kiedyś podjęło taką decyzję. Zaufanie do przełożonych może poprawić indywidualizacja warunków zatrudnienia, np. poprzez elastyczność zatrudnienia lub dodatkowe benefity – odpowiedziała tak połowa ankietowanych. Jednocześnie widać pozytywny trend wzrostu zaufania pracowników do swoich szefów. 68% uważa, że przełożeni darzą ich zaufaniem i umożliwiają samodzielną pracę.
Polacy chcą pracować w firmach, które zapewnią im zarówno stabilność finansową, jak i możliwość realizacji pozazawodowych pasji. Wysokie wynagrodzenie (84%) i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (83%) to kluczowe czynniki decyzyjne przy wyborze zatrudnienia. Pokolenie Z wyraźnie odczuwa zmiany w podejściu pracodawców do elastyczności pracy i benefitów. 46% młodych pracowników zauważyło zwiększenie elastyczności czasu pracy w ostatnich sześciu miesiącach, podczas gdy wśród baby boomers ten odsetek wynosi 13%. Większy wachlarz dostępnych benefitów zauważyło 34% najmłodszych zatrudnionych, a wśród najstarszych odsetek ten wynosił 10%.
Dla Polaków niezwykle ważne jest również, aby wartości firmy, w której pracują, były zgodne z ich własnymi przekonaniami. 42% badanych odmówiłoby pracy w organizacji, której wartości nie podzielają, a 43% zrezygnowałoby z zatrudnienia, gdyby nie zgadzało się z poglądami liderów. Jednocześnie 55% wskazuje, że w pracy może w pełni może być sobą.
Badanie pokazało również, że 41% ankietowanych nie przyjęłoby oferty, która nie zapewniałaby im możliwości rozwoju, jednak tylko 38% uważa, że pracodawca inwestuje w rozwój ich umiejętności, szczególnie w obszarze sztucznej inteligencji i technologii. Najbardziej oczekiwane są szkolenia związane z AI (19%), IT i technologia (11%), dobrostanu (7%), programowani (7%), analityki danych (7%), myślenia kreatywnego i analitycznego (6%) i umiejętności liderskich (6%).
fot. freepik.com
oprac. /kp/