• +48 502 21 31 22

Pokopalniane tereny w Żorach przejdą metamorfozę

Osiedle Gwarków ma się stać jedną z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych dzielnic nie tylko w Żorach, ale i całym regionie.

Pokopalniane tereny w Żorach przejdą metamorfozę

Projekt „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027, a Żory otrzymają wsparcie finansowe na realizację tego przedsięwzięcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 102,6 mln zł. Zaplanowano powstanie Centrum Rozwoju Innowacji oraz Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego.

Jak podkreśla żorski magistrat, wszystko jest na dobrej drodze, by osiedle Gwarków zyskało sławę jednej z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych dzielnic nie tylko w Żorach, ale i całym regionie. Jednym z kluczowych elementów projektu jest powstanie Centrum Rozwoju Innowacji w budynku dawnej stołówki pracowniczej kopalni Żory. W CRI znajdą się nowoczesne laboratoria, pracownie warsztatowe i powierzchnie biurowe. Kluczowym aspektem działalności CRI będzie fundusz kapitału zalążkowego, którego zadaniem będzie wspieranie powstawania start-upów opierających się na idei aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Zakończenie budowy infrastruktury planowane jest na końcówę 2026 r.

Drugim filarem projektu jest stworzenie pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego, które powstanie na obecnie niezagospodarowanym placu autobusowym przed byłą kopalnią. W CIRM prowadzone będą badania nad innowacyjnymi metodami uprawy wertykalnej opartej na technologiach aquaponiki, hydroponiki i akwakultury. Centrum będzie współpracować ze światem nauki oraz inżynierami, praktykami i pasjonatami, co umożliwi rozwój nowoczesnych rozwiązań technologicznych. – Ekologicznej uprawie warzyw, owoców i ziół towarzyszyć będzie hodowla ryb czy krewetek, a wszystko w zamkniętym obiegu wody, co pozwoli znacznie zaoszczędzić jej zasoby. Zaletami zrównoważonej uprawy i hodowli w budynkach poprzemysłowych będzie także zmniejszenie powierzchni potrzebnej do uprawy roślin w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym oraz całkowita rezygnacja ze sztucznych nawozów. Dodatkowo powstaną pracownie warsztatowe, powierzchnie biurowe oraz jedna z największych w subregionie sal eventowych, a także bistro – zapowiada dr Iwona Kapustka, prezes Żorskiej Agencji Rozwoju.

Laboratoria i pracownie warsztatowe umożliwią prowadzenie ciekawych i praktycznych zajęć dla dzieci, młodzieży oraz osób chcących zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Otwarcie CIRM planowane jest na pierwszy kwartał 2029 r.

fot. UM Żory
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka