• +48 502 21 31 22

Żorscy rzemieślnicy świętują 40 lat istnienia cechu

Lech Wietrzyk otrzymał Szablę im. Jana Kilińskiego, najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce.

Żorscy rzemieślnicy świętują 40 lat istnienia cechu

Tegoroczny rok jest wyjątkowy dla żorskich rzemieślników, którzy obchodzą 40-lecie Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach. Uroczystości miały miejsce 1 czerwca, w rocznicę powstania Cechu w 1985 r., a ich kulminacją była gala w kinie Na Starówce i odsłonięcie nowej figurki Żorka-Rzemieślnika.

Obchody rozpoczęły się symbolicznym odsłonięciem figurki Żorka–rzemieślnika przy ul. Moniuszki 19. Następnie rzemieślnicy wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą KWK Jankowice przeszli przez rynek do kościoła pw. Św. Ap. Filipa i Jakuba, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji cechu i jego członków.

Główna część obchodów miała miejsce w kinie Na Starówce. Była to okazja do upamiętnienia i wyrażenia szacunku dla pokoleń mistrzów i uczniów, którzy od wieków kształtują życie gospodarcze i społeczne Żor. Wśród gości znaleźli się m.in. Krzysztof Gadowski – poseł na Sejm RP, Waldemar Socha – prezydent Żor, Piotr Kosztyła – przewodniczący Rady Miasta Żory, Kamil Owczarek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Żory, prof. Jan Klimek – prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Izby Rzemieślniczej i Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, a także przedstawiciele miejskich instytucji i zaprzyjaźnionych cechów.

Podczas gali publiczność miała okazję zobaczyć zdjęcia dokumentujące 40 lat działalności żorskiego cechu, a Zdzisław Krzak, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, przedstawił historię organizacji. Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i wyróżnień rzemieślnikom. Nagrody wręczali Waldemar Socha, Zdzisław Krzak i prof. Jan Klimek. Wyróżniono przedsiębiorców zrzeszonych w żorskim cechu obchodzących w tym roku swoje jubileusze. Najbardziej imponujący – 60-lecie działalności – świętował Zakład Mechaniki i Blacharstwa Pojazdowego Franciszka Wałacha, który otrzymał pamiątkowy dyplom i okazały puchar. Ponadto wręczono certyfikaty mistrzowskie przygotowane przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Otrzymali je: Aniela Gałach, Jadwiga Wolnik, Janina Gembalczyk, Dorota i Janusz Kopieccy, Alicja i Oktawian Glos-Krawczykowie, Emil Wałach, Franciszek Wałach, Czesław Gąsior, Zdzisław Krzak, Lech Wietrzyk, Emanuel Świerczek, Edward Skiba i Tadeusz Widera.

Uchwałą zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości Honorową Odznaką Rzemiosła Śląskiego odznaczone zostały Iwona Cempa i Aleksandra Żabska. Honorowe Odznaki Rzemiosła od Związku Rzemiosła Polskiego otrzymały Magdalena Karwot i Oktawian Glos-Krawczyk. Srebrne Odznaki Mistrza „za szkolenie uczniów w rzemiośle” nadane przez Związek Rzemiosła Polskiego otrzymali: Magdalena Karwot, Dariusz Gabryś, Jan Staniek, Lech Wietrzyk i Mariusz Staniek. Złote Odznaki Mistrza „za szkolenie uczniów w rzemiośle” powędrowały do Andrzeja Głucha, Bogdana Siemianowskiego i Tomasza Wałacha. Wyjątkową nagrodę – „Złote Ręce”, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Cech Rzemiosł Różnych w Żorach, otrzymał Bogdan Siemianowski z firmy mechanika i diagnostyka samochodowa U Bogdana.

Uroczystość była również okazją do wręczenia nagród o zasięgu ogólnokrajowym. W uznaniu dorobku i zasług dla rzemiosła polskiego Srebrne Medale im. Jana Kilińskiego otrzymali ks. Tomasz Nowak i Dariusz Gabryś. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego powędrował do Roberta Kusia, natomiast Platynowe Medale im. Jana Kilińskiego za szczególne zasługi dla rozwoju rzemiosła otrzymali Waldemar Socha i Janusz Kopiecki – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach. Najbardziej prestiżowym momentem było wręczenie Szabli im. Jana Kilińskiego, najwyższego honorowego odznaczenia rzemieślniczego w Polsce. Laureat otrzymuje replikę karabeli polskiej z XVIII w. Do grona wybitnych laureatów, wśród których jest m.in. św. Jan Paweł II, dołączył wybitny żorski rzemieślnik – Lech Wietrzyk.

Uroczystość uświetniły liczne życzenia, gratulacje oraz urodzinowy tort, a także występ zespołu Con Passione składającego się z żorskich muzyków: Soni Mitros-Gwardeckiej (altówka), Jakuba Gwardeckiego (pianista) i wokalistki Justyny Janik.

fot. UM Żory
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

132_cech_rzemiosl_roznych_zory_(2).jpg
169_cech_rzemiosl_roznych_zory_(1).jpg
94_cech_rzemiosl_roznych_zory_(3).jpg
687_cech_rzemiosl_roznych_zory_(4).jpg
81_cech_rzemiosl_roznych_zory_(5).jpg
120_cech_rzemiosl_roznych_zory_(6).jpg
622_cech_rzemiosl_roznych_zory_(7).jpg
652_cech_rzemiosl_roznych_zory_(8).jpg
361_cech_rzemiosl_roznych_zory_(9).jpg
306_cech_rzemiosl_roznych_zory_(10).jpg
334_cech_rzemiosl_roznych_zory_(11).jpg
814_cech_rzemiosl_roznych_zory_(12).jpg
774_cech_rzemiosl_roznych_zory_(13).jpg
974_cech_rzemiosl_roznych_zory_(14).jpg
902_cech_rzemiosl_roznych_zory_(15).jpg
746_cech_rzemiosl_roznych_zory_(16).jpg
479_cech_rzemiosl_roznych_zory_(17).jpg
802_cech_rzemiosl_roznych_zory_(18).jpg
392_cech_rzemiosl_roznych_zory_(19).jpg
472_cech_rzemiosl_roznych_zory_(20).jpg
421_cech_rzemiosl_roznych_zory_(21).jpg
256_cech_rzemiosl_roznych_zory_(22).jpg
260_cech_rzemiosl_roznych_zory_(23).jpg
767_cech_rzemiosl_roznych_zory_(24).jpg
307_cech_rzemiosl_roznych_zory_(25).jpg
689_cech_rzemiosl_roznych_zory_(26).jpg
444_cech_rzemiosl_roznych_zory_(27).jpg
631_cech_rzemiosl_roznych_zory_(28).jpg
267_cech_rzemiosl_roznych_zory_(29).jpg
719_cech_rzemiosl_roznych_zory_(30).jpg
852_cech_rzemiosl_roznych_zory_(31).jpg
174_cech_rzemiosl_roznych_zory_(32).jpg
365_cech_rzemiosl_roznych_zory_(33).jpg
562_cech_rzemiosl_roznych_zory_(34).jpg
117_cech_rzemiosl_roznych_zory_(35).jpg
751_cech_rzemiosl_roznych_zory_(36).jpg
59_cech_rzemiosl_roznych_zory_(37).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka