• +48 502 21 31 22

Wolna Wigilia w tym roku pod znakiem zapytania

Przedsiębiorcy ostrzegają, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w okresie przedświątecznym może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki.

Wolna Wigilia w tym roku pod znakiem zapytania

Czy Wigilia Bożego Narodzenia będzie w tym roku dniem wolnym od pracy? 24 października Lewica złożyła projekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie takiego rozwiązania. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk wyjaśniła, że propozycja wprowadzenia wolnej Wigilii jest odpowiedzią na zgłaszane od lat postulaty polskich rodzin. W jej ocenie powinien być dzień wolny dla wszystkich, i dla wierzących, i niewierzących, tak, żeby każdy mógł się przygotować na wieczór, odbyć podróż, żeby spotkać się z rodziną czy po prostu odpocząć. Zaznaczyła jednak, że to, czy 24 grudnia 2024 r. będzie wolny od pracy, zależy od tego, kiedy i w jakim tempie projekt ustawy będzie procedowany przez parlamentarzystów.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że wprowadzenie wolnego dnia w Wigilię cieszy się bardzo dużym poparciem Polaków. 67,5% respondentów podoba się ten pomysł, z czego popiera go 65% wyborców obecnej koalicji oraz 79% wyborców prawicy liczonej jako PiS i Konfederacja. Bardziej krytyczni są przedsiębiorcy. Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu 7 listopada wskazuje, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w okresie przedświątecznym może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki. Organizacja zwraca uwagę, że sektory takie jak handel, gastronomia, logistyka i produkcja są szczególnie narażone na straty, ponieważ to właśnie w tym czasie odnotowują największe obroty. W szczególności pracownicy branż produkcyjnych i kurierzy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości dostaw przed świętami, a dodatkowy dzień wolny mógłby poważnie zakłócić te procesy. Natomiast Ryszard Petru z Trzeciej Drogi poinformował, że zwrócił się do instytutów badawczych z prośbą o przeprowadzenie analiz gospodarczych skutków dodatkowego dnia wolnego.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia 12 listopada skomentował propozycję wprowadzenia wolnej Wigilii, wskazując na ograniczone szanse na jej szybkie uchwalenie. Zaznaczył, że proces legislacyjny obejmujący prace w komisjach sejmowych, akceptację Senatu i podpis prezydenta, jest czasochłonny i może potrwać nawet do 20 grudnia. Zwrócił uwagę na fakt, że tak późna zmiana przepisów może stanowić poważne wyzwanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza z branży handlowej i produkcyjnej, którzy planują swoją działalność z dużym wyprzedzeniem.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka