• +48 502 21 31 22

Bezrobocie pójdzie w górę? Sygnały ostrzegawcze z rynku pracy

Większość składowych Wskaźnika Rynku Pracy zapowiada wzrost jego wartości, a więc pogorszenie sytuacji na rynku.

Bezrobocie pójdzie w górę? Sygnały ostrzegawcze z rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł we wrześniu o 1 punkt. Jest to drugi miesiąc wzrostu wskaźnika, przy czym skala zmian odnotowana w minionym miesiącu była blisko dwukrotnie większa niż przed miesiącem. Jak tłumaczy Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, zwykle w miesiącach letnich odnotowuje się okresowy wzrost wskaźnika. Aktualnie tylko dwie składowe oddziałują w kierunku jego spadku, a tym samym w kierunku spadku stopy bezrobocia rejestrowanego. Natomiast pięć składowych zapowiada wzrost jego wartości, a więc pogorszenie sytuacji na rynku. – Trudno jednak określić, czy jest to zapowiedź tendencji trwałej, czy raczej mamy do czynienia z krótkookresowym zjawiskiem. Na rynek pracy aktualnie nie oddziałują istotne szoki gospodarcze. Świadczy o tym fakt, że stopa bezrobocia rejestrowanego nadal nie podlega istotnym zmianom. W sierpniu nie zmieniła swej wartości w ujęciu miesięcznym. Stopa bezrobocia według metodologii BAEL wyniosła w drugim kwartale 2,7% wobec 2,6% w drugim kwartale 2023 r. – analizują autorzy.

Podobnie jak miesiąc temu mocno w kierunku ewentualnego wzrostu stopy bezrobocia oddziałuje zmienna dotycząca całkowitej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Po uwzględnieniu wahań sezonowych w czerwcu łączna kwota wypłaconych zasiłków wzrosła o 3,3%, w lipcu o prawie 10%, a w sierpniu o 5,6%. – Jeśli uwzględnimy, że napływ do bezrobocia wzrósł w sierpniu w porównaniu do lipca o 2,1%, to prawdopodobnie również większy odsetek bezrobotnych musiał się kwalifikować do tego świadczenia. Możliwa jest również zmiana struktury napływu do bezrobocia osób uprawnionych do pobierania zwiększonej kwoty zasiłku, czyli osób o długim stażu pracy – wskazuje BIEC.

Na koniec sierpnia liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy była o 4% większa niż na koniec lipca, natomiast liczba ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy zmalała w ujęciu miesięcznym o 18% i była o ponad 16% niższa niż w sierpniu 2023 r. Jednocześnie pracę znalazło o 8% więcej bezrobotnych niż przed miesiącem.

Przewaga firm planujących zwolnienia nad odsetkiem firm zamierzających zwiększać zatrudnienie zmniejszyła się w ostatnim miesiącu z 9 p.p. w sierpniu do blisko 7 p.p. we wrześniu. Nadal przeważa – na poziomie dwucyfrowym – ujemne saldo odpowiedzi na pytanie dotyczące ogólnej oceny sytuacji przedsiębiorstwa, co również nie sprzyja zwiększaniu zatrudnienia.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka