• +48 502 21 31 22

Światowy Dzień Pszczół. Dlaczego te małe owady są tak ważne?

Ponad 75% światowych upraw rolniczych zależy przynajmniej częściowo od zapylania przez owady, głównie pszczoły.

Światowy Dzień Pszczół. Dlaczego te małe owady są tak ważne?

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2017 r., a jego celem jest podkreślenie kluczowej roli pszczół i innych zapylaczy w ekosystemach na całym świecie oraz zwiększenie świadomości na temat wyzwań, przed którymi stoją te ważne owady.

Pszczoły, w szczególności pszczoła miodna, odgrywają fundamentalną rolę w zapylaniu roślin. Ponad 75% światowych upraw rolniczych zależy przynajmniej częściowo od zapylania przez owady, głównie pszczoły. To one przyczyniają się do produkcji żywności – od owoców i warzyw po orzechy i nasiona. W samej Europie od pracy tych owadów uzależnionych jest ponad 4000 odmian warzyw. Ponadto pośrednio dzięki tym pożytecznym robotnicom ludzkość ma również mięso, mleko i inne produkty odzwierzęce – zwierzęta hodowlane karmione są w dużym stopniu roślinami zapylanymi przez pszczoły. Jeśli zniknęłyby, pożywienie człowieka zostałoby ograniczone głównie do zbóż i kukurydzy. Szacuje się, że wartość ekonomiczna pracy pszczół na świecie wynosi ok. 235-577 miliardów dolarów rocznie.

Niestety populacje pszczół na całym świecie są zagrożone. Do ich spadku przyczyniają się m.in. pestycydy – chemiczne środki ochrony roślin, szczególnie neonikotynoidy, mają toksyczny wpływ na pszczoły, osłabiając ich układ odpornościowy i zdolność do odnajdywania drogi powrotnej do ula. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze i powodzie, zakłócają cykle kwitnienia roślin, od których zależą pszczoły. Ponadto urbanizacja, monokultury rolnicze i niszczenie naturalnych siedlisk ograniczają im dostęp do różnorodnych źródeł pożywienia.

Istnieje jednak wiele działań, które każdy może podjąć, aby wspierać pszczoły. Jest to np. sadzenie roślin miododajnych – kwiaty takie jak lawenda, koniczyna, mniszek lekarski czy słonecznik są doskonałymi źródłami nektaru i pyłku. Można również stosować naturalne metody ochrony roślin lub środków organicznych, które są mniej szkodliwe dla pszczół, a także zakładać ogrody przyjazne pszczołom, z hotelami dla dzikich zapylaczy i miejscami do gniazdowania.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka