• +48 502 21 31 22

Polacy wolą podwyżki i premie niż benefity pozapłacowe

Z punktu widzenia pracodawców często bardziej opłaca się wręczyć benefit, bo wtedy koszt takiego działania jest niższy niż np. podwyżka.

Polacy wolą podwyżki i premie niż benefity pozapłacowe

Podwyżka wynagrodzenia, premia i dofinansowanie dojazdów do pracy – to benefity najbardziej pożądane przez pracowników.

Jak podkreślono w badaniu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service, firmy, które dotychczas oferowały dodatki do wynagrodzenia w postaci paczek na święta, prywatnej opieki medycznej lub karty sportowej, muszą się zmierzyć ze zmianą nastrojów wśród pracowników, a Polacy zmęczeni zmianami kosztów życia wywołanymi przez inflację wolą pieniądze. Wśród zapytanych pracowników 62% preferuje podwyżkę, 56% chciałoby premii, a 31% dofinansowania dojazdów do pracy. Duża część respondentów zadowolona byłaby również z czterodniowego tygodnia pracy (30%), darmowych posiłków w firmie (28%) i pracy zdalnej 2-3 razy w tygodniu (18%).

– W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym kluczem do sukcesu dla każdej organizacji jest szybka i elastyczna reakcja na potrzeby zatrudnionych. Agile to dzisiaj nie tylko sposób prowadzenia projektów, ale też cała kultura organizacyjna – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy. Jego zdaniem firmy, które chcą przyciągnąć najlepsze talenty, muszą być gotowe na dostosowanie swoich strategii zarządzania ludźmi do zmieniających się potrzeb, a te są bardzo wrażliwe na zjawiska makroekonomiczne. – Mamy za sobą pandemię, wojnę, inflację, a na horyzoncie pojawiają się wyzwania związane z AI – zwraca uwagę ekspert.

Benefity dla pracowników mogą być różne, ale często ich celem jest odciążenie budżetu domowego. – Natomiast z punktu widzenia pracodawców często bardziej opłaca się wręczyć benefit, bo wtedy koszt takiego działania jest niższy niż podwyżka czy premia – dodaje Krzysztof Inglot.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka