• +48 502 21 31 22

Większość firm planuje utrzymanie zatrudnienia

Decyzje w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń przedsiębiorcy podejmują bardziej na podstawie bieżących danych niż na bazie oczekiwań długoterminowych.

Większość firm planuje utrzymanie zatrudnienia

Firmy planują utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie. W przypadku pracowników relatywnie łatwych do zastąpienia częściej planowane jest ograniczenie niż zwiększenie zatrudnienia, a wyjątek stanowi przetwórstwo przemysłowe.

– W badanych obszarach gospodarki dominują plany utrzymania zatrudnienia zarówno pracowników relatywnie łatwych, jak i relatywnie trudnych do zastąpienia. W porównaniu z aktualną sytuacją planowane zmiany w poziomie zatrudnienia są zróżnicowane pomiędzy poszczególnymi sektorami – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W przypadku pracowników relatywnie łatwych do zastąpienia częściej planowane jest ograniczenie niż zwiększenie zatrudnienia, a wyjątek stanowi przetwórstwo przemysłowe, gdzie odsetek wskazań dotyczących planowanego zwiększenia zatrudnienia nieznacznie przeważa nad odsetkiem wskazań na jego ograniczenie. Natomiast przypadku pracowników trudnych do zastąpienia przewagę wskazań na zwiększenie zatrudnienia odnotowano wśród firm z branży przetwórstwa przemysłowego, budowlanych i usługowych.

Zdaniem GUS-u w marcowym badaniu w porównaniu z grudniem na uwagę zasługuje wyraźniejszy wzrost odsetka odpowiedzi wskazujących na planowane zwiększenie zatrudnienia zarówno pracowników relatywnie łatwych, jak i relatywnie trudnych do zastąpienia wśród jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

Ponadto jak informują pracodawcy, w dużym stopniu na poziom wynagrodzenia pracowników wpływają sytuacja finansowa firmy i utrzymywanie realnej wartości wynagrodzeń. Na poziomie poszczególnych sektorów gospodarki najwyższy odsetek odpowiedzi wskazujących na sytuację finansową firmy wystąpił wśród jednostek budowlanych. W marcowym badaniu przeważają też oceny wskazujące, że decyzje w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń przedsiębiorcy podejmują w istotnym stopniu bardziej na podstawie bieżących danych niż na bazie oczekiwań długoterminowych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka