• +48 502 21 31 22

Koniec z kotłami na węgiel i gaz. Nowe przepisy UE

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej będą zeroemisyjne.

Koniec z kotłami na węgiel i gaz. Nowe przepisy UE

Parlament Europejski zatwierdził zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. To jeden z kluczowych elementów Zielonego Ładu.

Według nowych przepisów od 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. Nie będzie więc miejsca na ogrzewanie paliwami kopalnymi jak węgiel czy gaz. Dla budynków publicznych jak szkoły czy urzędy wymóg ten zacznie obowiązywać w 2028 r. Również za sześć lat obowiązkowe stanie się montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach domów – pod warunkiem, że będzie to technicznie i ekonomicznie możliwe. Dodatkowo do 2040 r. trzeba będzie całkowicie zaniechać wykorzystywania paliw kopalnych do ogrzewania, a już od 2025 r. nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne.

Ponadto dyrektywa mówi o poprawie efektywności energetycznej istniejących budynków – 16% najgorszych pod względem marnowania energii budowli trzeba będzie wyremontować i doprowadzić do minimalnego standardu do 2030 r. Podstawą do tego będzie minimalny standard efektywności energetycznej budynków.

Przepisy przewidują wyjątki dla budynków rolniczych i zabytkowych, a kraje członkowskie będą mogły dodatkowo zdecydować o wyłączeniu z nowych wymogów kościołów czy tymczasowych budowli. Możliwe będzie też zastosowanie wyjątków od minimalnych wymogów energetycznych w przypadku szczególnie trudnej sytuacji mieszkańców lub gdy remont będzie nieopłacalny.

Jak zwraca uwagę Europejskie Biuro ds. Środowiska, 36% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z budynków, mimo o obszar ten był zaniedbywany przez politykę klimatyczną. Organizacja podkreśla jednak, że w tej chwili brakuje środków na inwestycje konieczne do spełnienia nowych celów. Konieczne jest więc po pierwsze lepsze wykorzystanie istniejących środków, a po drugie zapewnienie nowych funduszy. Szczególnie ważne jest zapewnienie wystarczającego wsparcia tym osobom, które są w najgorszej sytuacji finansowej, zwłaszcza że często mieszkają one w budynkach o najgorszym stanie.

Czytaj także: Ubóstwo energetyczne w Polsce. Kogo dotyczy i jakie są przyczyny?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka