• +48 502 21 31 22

Polacy otwierają mniej firm, za to więcej wznawiają

Jeżeli nowy rząd nie zrobi większego kroku w kierunku JDG, to nie ma co liczyć na jakąkolwiek poprawę sytuacji – oceniają eksperci.

Polacy otwierają mniej firm, za to więcej wznawiają

W 2023 r. do rejestru CEIDG wpłynęło 302 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej – to o 2,7% mniej niż w 2022 r. – Przedsiębiorcy w Polsce zbyt często nie wytrzymują presji związanej z trudami prowadzenia biznesu. I nie mówimy tu zazwyczaj o rynkowej konkurencji, a o obciążeniach o charakterze – powiedzmy – publicznym. Pogłębia się luka pomiędzy zakładanymi firmami a tymi, które z rynku znikają. Trudno się dziwić, skoro inflacja jest na wysokim poziomie, a składki dla przedsiębiorców regularnie rosną. Dodatkowo problemem jest jakość stanowionego prawa – komentuje Jacek Podgórski, dyrektor Forum Pracy w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Najwięcej wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w styczniu – 28,5 tys., najmniej zaś odnotowano ich w grudniu – 20,2 tys. – Uśredniając – im bliżej końca 2023 r., tym przytomniej na planowane zmiany zaczęli patrzeć przedsiębiorcy. Dotyczy to nie tylko JDG. Koniec roku oznacza znacznie bliższą perspektywę zmian mających wejść w życie w roku następnym. W tym kontekście warto wspomnieć o podwyższeniu płacy minimalnej – analizuje Jacek Podgórski.

Z danych Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika także, że w zeszłym roku do rejestru CEIDG wpłynęło 177,5 tys. wniosków o wznowienie jednoosobowej działalności gospodarczej, o 16,1% więcej niż rok wcześniej. Jak stwierdza Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii GKPG, wzrost ten jest pozytywną informacją, jednak pamiętać należy, że w 2022 r. zostało zawieszonych prawie 350 tys. działalności. Pomimo odnotowanego wzrostu tylko połowa przedsiębiorców zdecydowała się na wznowienie. I jak przekonuje ekspert, zestawienie tych statystyk wskazuje, że warunki do prowadzenia biznesu nie uległy poprawie. Z kolei Jacek Podgórski zaznacza, że 2022 r. był skrajnie niesprzyjający dla prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy walczyli wtedy z pandemiczną inflacją, rosnącymi kosztami prowadzenia działalności czy skokowym wzrostem cen nośników energii, co było spowodowane wybuchem wojny w Ukrainie. Do tego weszły w życie niekorzystne i skomplikowane zmiany, wprowadzone regulacjami tzw. Polskiego Ładu. Według eksperta te czynniki spowodowały lawinowy wzrost zawieszania działalności w 2022 r. i spadek liczby wznawianych biznesów, a celem przedsiębiorców było przeczekanie niesprzyjających warunków do prowadzenia firmy.

A jak będzie wyglądała sytuacja w nadchodzących miesiącach? – Wydaje się, że obecne trendy będą kontynuowane. W tym roku wniosków o rejestrację JDG może być tyle co w poprzednim. Natomiast tych dotyczących wznowienia może być nieco mniej, ponieważ wiele działalności powróciło już na rynek w 2023 roku. Sporo też oczywiście zależy od nowych regulacji, przede wszystkim w zakresie podatków i obowiązkowych składek nakładanych na przedsiębiorców – ocenia dr hab. Przemysław Zbierowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka