• +48 502 21 31 22

Dzień Doceniania Pracownika. Czego oczekują pracownicy?

Polacy pracują prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje im czasu na inne, pozazawodowe aktywności.

Dzień Doceniania Pracownika. Czego oczekują pracownicy?

W pierwszy piątek marca obchodzony jest Dzień Doceniania Pracownika. Inicjatorem Employee Appreciation Day był Bob Nelson, amerykański mówca motywacyjny, twórca bestsellerowej książki „1001 sposobów na nagradzanie pracowników”, który w ten sposób chciał podkreślić, jak wielka siła tkwi w docenianiu pracowników. Po raz pierwszy świętowano w 1995 r.

Z perspektywy pracownika docenianie przez pracodawcę jest najbardziej cenionym działaniem wellbeingowym, jakie może zostać wprowadzone w firmie – wynika tak z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy. – Jednym z najważniejszych wniosków z raportu jest niedostosowanie działań wellbeingowych pracodawców do potrzeb pracowników. Pracodawcy wprowadzają często bardzo angażujące i kosztowne działania mające na celu obniżenie poziomu stresu i poprawę dobrostanu pracowników. Okazuje się, że z perspektywy pracownika docenianie przez pracodawcę jest najbardziej cenionym działaniem wellbeingowym, jakie może zostać wprowadzone w firmie. To jednocześnie najtańsze narzędzie i teoretycznie najprostsze do zastosowania, ale wymaga określonych kompetencji od managerów – wskazuje Elżbieta Rogowska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy i wiceprezes ds. operacyjnych PW Krystian.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że benefity pozapłacowe otrzymuje 34% pracowników. Najczęściej są to imprezy integracyjne (52%), paczki na święta (45%) i szkolenia dotyczące zawodu (45%). Bonusy te nie odpowiadają jednak oczekiwaniom pracowników. Gdyby mogli oni poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to najchętniej zwróciliby się o podwyżkę wynagrodzenia (64%) i premię finansową (54%). Kolejne są dodatkowe dni wolne (30%)i czterodniowy tydzień pracy (28%). Przeciętny tydzień pracy osób w wieku 20-64 lat w Polsce według Eurostatu wynosi 40,4 godzin. Średnia unijna to z kolei 37,5 godzin. Polacy pracują prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje im czasu na inne, pozazawodowe aktywności.

Tymczasem dynamiczne tempo życia oraz brak czasu dla siebie i innych sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. W 2023 r. lekarze w całej Polsce wystawili ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich na 23,8 mln dni absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to o ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej.

Jak wskazuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy, benefity pracownicze to świetna alternatywa dla premii czy podwyżki wynagrodzenia, jednak zatrudnieni nie zadowolą się byle czym. – Najchętniej zobaczą wpływ na konto, a alternatywy muszą być przemyślane. Liczymy na dodatkowe dni wolne, zmianę systemu pracy na czterodniowy lub korzyści, które obniżą koszty życia i tym samym spowodują, że pod koniec miesiąca zostanie nam więcej pieniędzy w kieszeni. Jako pracodawcy powinniśmy być z naszą ofertą benefitów tam, gdzie są potrzeby pracowników. Czasem mam wrażenie, że firmy silą się na kursy mindfulness, dodatkowe szkolenia czy chcą wspierać pasje, a zatrudnieni mówią wprost, że oni zajmą się swoim hobby, tylko muszą mieć na to czas i pieniądze – podkreśla ekspert.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka