• +48 502 21 31 22

Pół miliona gospodarstw domowych pali w piecu śmieciami

94% gospodarstw domowych deklarujących palenie śmieciami nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, a 64% – do sieci gazowej.

Pół miliona gospodarstw domowych pali w piecu śmieciami

Pół miliona gospodarstw domowych przyznaje się do palenia odpadami. Jednocześnie pomimo kryzysu energetycznego w ciągu pięciu lat liczba gospodarstw ogrzewających domy paliwami złej jakości spadła o 14%.

Ok. 4% polskich gospodarstw domowych pali w domowych piecach śmieciami – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W samych domach jednorodzinnych odsetek ten wynosi 7%. W ankiecie PIE 25% gospodarstw domowych przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach czasami korzystało z paliw złej jakości, takich jak miał węglowy, drewno czy biomasa. Do korzystania z tych paliw w pięciu poprzednich latach przyznało się 29% badanych.

Odpadami paliły najczęściej gospodarstwa domowe położone na wsi lub mieście poniżej 20 tys. osób – stanowiły one 71%. 52% to rodziny liczące cztery i więcej osób.

Badanie pokazało też, że 94% gospodarstw domowych deklarujących palenie śmieciami nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, 91% – do centralnego ogrzewania, a 64% – do sieci gazowej. 46% mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a 54% korzystało z uzupełniających źródeł ogrzewania. W całej populacji dostęp do ciepłej wody z sieci redukował używanie paliwa gorszej jakości 13-krotnie, dostęp do centralnego ogrzewania – 11-krotnie, a podłączenie do sieci gazowej – prawie trzykrotnie.

W ciągu ostatnich pięciu lat o 14% spadła liczba gospodarstw deklarujących ogrzewanie domów paliwami złej jakości. Odejście od pyłu i miału węglowego zadeklarowało 5% badanych, 4% wskazało, że nie pali już drewnem i biomasą, a 2% zrezygnowało z palenia śmieci. – Chociaż kryzys energetyczny mógł zachęcać do palenia szkodliwymi, ale tanimi paliwami, na każde polskie gospodarstwo domowe, które zaczęło czasami palić paliwami gorszej jakości, przypadają cztery gospodarstwa, które przestały z takich paliw korzystać – podsumowuje PIE.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka