• +48 502 21 31 22

W grudniu liczba ofert pracy spadła najbardziej

Rynkowi wakatów na początku 2024 r. nie będzie sprzyjał sezon zimowy, podniesienie płacy minimalnej i waloryzacja programu 500 plus.

W grudniu liczba ofert pracy spadła najbardziej

Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w grudniu mocno poszedł w dół. Był to już piąty miesiąc z rzędu, w którym wartość wskaźnika spadła, ponadto skala redukcji ofert pracy w grudniu była największa w 2023 r. – choć mniejsza niż w grudniu 2022 r. Jak podkreślają autorzy, wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od prawie trzech lat i zbliżyła się do "covidowego dna". – Pod względem długości okresu ograniczania liczby ogłoszeń o pracy zbliżamy się do kryzysu finansowego, podczas którego liczba wakatów malała przez niemalże dwa lata – wskazują.

Rynkowi wakatów na początku 2024 r. nie będzie zdaniem ekspertów sprzyjał sezon zimowy, podniesienie płacy minimalnej i waloryzacja rządowego programu 500 plus. – Ostatnie dwa działania mogą przyczynić się do zwiększenia presji płacowej i to nie tylko wśród beneficjentów podwyżek. A to z kolei zwiększy koszty przedsiębiorców i zniechęci ich do nasilania akcji rekrutacyjnej – przewidują.

W grudniu spadek liczby ogłoszonych ofert zatrudnienia odnotowano we wszystkich województwach. Relatywnie w największym stopniu zmalała liczba ogłoszeń o pracy w woj. podlaskim, świętokrzyskim i śląskim. Pomijając grudzień, w którym spadki miały wyjątkowo duży i powszechny charakter, w całym 2023 r. stosunkowo dobra sytuacja utrzymywała się jedynie dla pracowników wykonujących prace fizyczne niewymagające zaawansowanych kwalifikacji.

Jak zauważyli autorzy badania, w pozostałych grupach wakatów, w tym przede wszystkim w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych, spadki w całym 2023 r. były wyraźnie większe. Ich zdaniem to efekt dekoniunktury i droższego pieniądza, który ogranicza potencjał rozwojowy przedsiębiorstw. Innym czynnikiem był uprzedni znaczący wzrost zapotrzebowania na pracowników o wysokich kwalifikacjach obserwowany w trakcie odbudowy covidowej, co doprowadziło do nasycenia się tego popytu w 2023 r.

W grudniu nowych ogłoszeń o pracę, choć niewiele, przybyło jedynie dla pracowników zajmujących się badaniami i rozwojem. W pozostałych kategoriach ofert pracy notowano spadki, przy czym relatywnie największe wystąpiły w zawodach związanych z programowaniem, handlem internetowym oraz teleinformatyczną administracją. Z kolei względnie największe spadki ofert pracy wystąpiły w zawodach związanych ze wsparciem telefonicznym, pracą w działach zakupów oraz bankowości. Wyraźnie trudniej niż przed rokiem o pracę jest też obecnie grafikom, pracownikom działów zakupów firmowych, specjalistom ds. zarządzania zasobami ludzkimi, pracownikom call center oraz finansistom.

Lepsza sytuacja dotyczyła prawników, pracowników biurowych oraz tych zajmujących się obsługą klienta. Tutaj spadki w skali roku były najmniejsze i uległy zmniejszeniu w porównaniu do 2022 r. Natomiast w budowlance i zawodach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy liczba ogłaszanych ofert pracy przez większość 2023 r. oscylowała wokół stałego poziomu, a dopiero w końcu roku spadła. W grudniu więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie w branży medialnej, w której od lat obserwowany był wyraźny spadkowy trend. Branża turystyczna pozostaje jedyną kategorią spośród wszystkich badanych ofert pracy, dla której liczba wakatów ogłoszonych na koniec 2023 r. była większa od wartości na początku 2023 r. W logistyce grudzień był z kolei dziewiątym miesiącem z rzędu, w którym liczba wakatów zmalała.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka